Karabağ Savaşı’nda kan kardeşi için saf değiştiren Gagauz Türk Tankçısı

Karabaş Savaşı'nda din kardeşine isyan edip kan kardeşinin safına geçen Gagauz Türkü tankçıların örnek hikayesi.


Hocalı katliamı

Gagauz Türkleri

25-26 Şubat 1992 tarihlerinde Azerbaycan Hocalı’da 63’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i yaşlı toplam 613 kişi, Rus Ordusu  tarafından desteklenen Ermenilerce katledildi. Dağlık Karabağ Savaşı’nın kuşkusuz en trajik olayı Hocalı katliamıdır. Savaş esnasında güzel hadiseler de yaşandı. Bunlardan bir tanesi Ermenistan’ı destekleyen Rus birliklerinden ayrılıp din kardeşleri Ruslara ve Ermenilere isyan eden, kan kardeşleri safında savaşa devam eden Gagauz tankçılarının gerçek hikayesidir. Bundan sonrasını o dönemde bölgede savaş muhabiri olarak görev yapan Ardan Zentürk’ten dinleyelim.

Sene 1990… Dağlık Karabağ savaşının Akdam Cephesi’nde Azerbaycan milis teşkilatı lideri Katır Mehmet’le birlikteyiz. Türkiye’den gelen bazı Ülkücüler yeni şehid oldular, onların üzüntüsü var içimizde… Ermeniler Kızıl Ordu generallerine rüşvet vermişler, bölgedeki Rus tank birliği bizim bulunduğumuz bölgeyi cehenneme çeviriyor. 

 Birden, aralarından iki tanesi koptu, üzerimize doğru geliyor. İlerleyen yıllarda şehitlik mertebesine ulaşan Mehmet ile göz göze geldik. Belli ki tanklardan kurtuluşumuz yok! Aynı anda kelime-i şehadet getirdiğimizi hatırlıyorum.

 Fakat iki tank tam bulunduğumuz yere geldiklerinde birden namlularını karşı tarafa çevirip ateşe başlayınca şaşırdık. İşte o anda, tankların telsiz antenlerine takılı, mavi zemin üzerine BOZKURT işareti olan Gagavuz bayrağını gördük. Daha sonra tanktan inip yanımıza gelen Gagavuz asıllı teğmenin şu sözleri benim açımdan “özel tarih” tir.

 “Şu Ruslara bak! Parayı almışlar, bize Türk kardeşlerimize ateş emri verdiler. Biz de isyan edip buraya geldik. Şimdi durumlar eşittir, merak etmeyin”

 Gagavuzlar Ortodoks Hristiyan. Tıpkı Ermeniler ve Ruslar gibi. Azerbaycan Türkleri ise Müslüman…

 Hristiyan Gagavuz, din kardeşini çiğneyip kan kardeşinin yanında duruyor…

(Ardan Zentürk’ün Savaş Anılarından)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar