"Karabağ'ın Halı Haritası" tamamlandı - Milli Düşünce Merkezi

DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

“Karabağ’ın Halı Haritası” tamamlandı

İkinci Karabağ Savaşı günlerinde siyah beyaz renklerle tasvir edilen Karabağ’ın Halı Haritası, işgalin sona ermesiyle parlak renklere boyandı.

2 Aralık 2020
Kâmil Engin
Karabağ’daki her şehrin ve köyün kendine mahsus halı gelenekleri vardır. Tarihî olarak, burada üretilen halılar tüm dünyada yankı bulmuştur. Bu diyarın yetenekli sanatkârları, esrarengiz halılar dokuyarak ilmeklerde kendi dünya görüşlerini, hayat felsefelerini ve sanat zevklerini yansıtmışlardır.
İkinci Karabağ savaşı günlerinde Azerbaycan Millî Halı Müzesi (Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi), Karabağ’ın halı haritasını hazırlayarak müze ziyaretçilerinin görüşüne sundu.
Bu haritada, Karabağ’ın her şehrine ve yöresine özgü halı örnekleri siyah beyaz renklerde tasvir edildi. Karabağ toprakları işgalden kurtarıldıkça “Karabağ’ın Halı Haritası” da parlak renklere boyandı. Bugün ise nihayet, Karabağ’ın halı haritası tamamen renklenmiş şekilde sergileniyor.
Kaynak: https://lent.az/news/388934 (01/12/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları