Kazakistan’da çevre bilinci bale gösterisine yansıdı

Kazak koreograf Anvara Sadykova: “Hedefimiz doğa ve insan arasında uyum sağlamaktır." düşüncesinden yola çıkarak doğa bilincini yansıtan bale gösterisini sahneye taşıdı.


 

Kazakistan’da çevre bilinci bale göstersine yansıdı

Kazak koreograf Anvara Sadykova’nın yönettiği tek perdelik “Zheltorangy turaly anyz” adlı bale gösterisinin 6-7 Kasım tarihlerinde galası gerçekleşti. Bale; doğaya, iklim değişikliğine, küresel salgınlara , ekosistemdeki bozulmalara kısaca insan ve doğa arasındaki dengenin bozulmasına ve bu dengenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.
Baleye adını veren turanga (zheltorangy), çöl bozkırında bulunan nadir bir ağaç türüdür. Güçlü kök sistemi ile dayanıklılığı ve gücü simgelemektedir. Bu ağaç, çölde, kum tepelerinde zorlu koşullara dayanabilir. Kazak halkının bu eşsiz ağaçla ilgili birçok efsanesi vardır.
Örneğin bir efsaneye göre bazı insanlar turanga ağacını kesmeye çalışır. Ancak cesur bir Kazak genci buna izin vermez, ağacı korur ve bu uğurda ölür. Turanga ağacı da kendini koruyan gencin uzun süre yasını tutar.

Koreograf Sadykova, bale librettosunun Kazak şair Bakhyt Kairbekov tarafından yazıldığını ve Kuat Shildebayev’in “Turanga’s Sadness” adlı kompozisyonundan koreografi açısından ilham aldığını ifade etti. Koreografide hem ulusal hem de klasik bale dansından faydalanıldığı görülüyor. Müzik de ise duyguların en iyi şekilde aktarıldığı millî çalgı kopuz eşlik ediyor.

(Kaynak: https://astanatimes.com/2020/11/astana-ballet-to-stage-the-legend-of-turangy-to-raise-awareness-about-human-impact-on-nature/ 05.11.2020)

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar