Kıbrıs sorunuyla ilgili üçlü zirve 4 Temmuz’da Cenevre’de yapılacak

14.05.2011   BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacağı üçlü zirvenin 4 Temmuz’da Cenevre’de gerçekleşeceği açıklandı. Açıklamayı Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas, doğrudan müzakereler kapsamında Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu ile bugün gerçekleşen görüşme sonrasında Rum Başkanlık Köşkü’ne dönüşünde yaptı. Rum radyosunun haberine göre Hristofyas bugünkü görüşmede masaya; federal polisin […]


Paylaşın:

14.05.2011 
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacağı üçlü zirvenin 4 Temmuz’da Cenevre’de gerçekleşeceği açıklandı.

Açıklamayı Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas, doğrudan müzakereler kapsamında Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu ile bugün gerçekleşen görüşme sonrasında Rum Başkanlık Köşkü’ne dönüşünde yaptı.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas bugünkü görüşmede masaya; federal polisin yetkileri ve ortak Araştırma Makamı ile ilgili öneri sunduğunu, Kıbrıs Türk tarafının bu konudaki tepkisini beklediğini söyledi. Hristofyas “üçlü görüşmenin ve al-ver’le ilgili çeşitli fısıltılar da dahil olmak üzere, görüşmenin içeriğinin de görüşülmeye başlanmasını istedim” dedi, şunları ekledi:

“Ben, al-ver’in ne anlama geldiğini kendi aramızda izah etmemizi istiyorum. Al-ver’siz müzakere, müzakere olmaz. Ancak hangi konular üzerinde al-ver? Bunları izah etmemiz gerekir.”

Bugünkü görüşmede Rum tarafının; uluslar arası konferans çağrılmasına ilişkin her türlü düşüncenin ancak iç yönetimle ilgili diğer bütün konular üzerinde anlaşmaya yakın olunması halinde olgunlaşması ve yaşam bulması gerektiği tezini yeniden izah ettiğini anlatan Hristofyas şöyle devam etti:

“İç yönetim konularında anlaşma yörüngesinde olduğumuzda, özlü çözüm için toplanacak olan konferans BM himayesinde, Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin, AB’nin ve elbette müdahil taraflar ile garantör güçlerin katılımı ile gerçekten çok taraflı olması gerekir. Bu prosedür, BM Genel Sekreteri ile 4 Temmuz’da Cenevre’de gerçekleşecek görüşmeden önce görüşülecek.

Bunları da iç cephemizde olması muhtemel varsayımların veya tehlike tellallıklarının son bulması için söylüyorum. Siyasi parti başkanlarının kaygısı, prosedürün doğru olması ve Kıbrıs’ın çıkarları ise Başkan bu meselelerde iki, hatta üç kat kaygılıdır. Dolayısıyla kendilerine, tonları düşürmeleri çağrısı yapıyorum. Bunlara süreç içerisinde ve seçimlerden sonra birlikte bakacağız.”

Hristofyas’a bugünkü görüşmede Genel Sekreter’le yapılacak yeni üçlü görüşmenin gündeminin ele alınıp alınmadığı soruldu. Bunun görüşüleceğini söyleyen Hristofyas “Gündem konusunda biz de söz sahibiyiz. Bu yalnız Genel Sekreter’in meselesi değildir. Müdahil taraf olarak gündemde söz sahibiyiz. Bunların, görüşmeye gitmemizin öncesinde görüşülmesini istedim” dedi.

ULUSLARARASI KONFERANS VE AL VER KONULARINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI TEYİT EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun; uluslar arası konferans ve al-ver konularında kendi tezlerini ortaya koyup koymadığı sorusuna da muhatap olan Hristofyas, bu konulardaki görüşlerinin birbirinden uzak olduğunu belirterek “aramızdaki görüş ayrılığı yeniden teyit edildi” ifadesini kullandı.

“Al-ver Temmuz’daki görüşmede başlayabilir mi” sorusuna karşılık Hristofyas “Şu anda, ne siyasi parti başkanlarıyla ne Sayın Eroğlu’yla görüşmeden, tek taraflı olarak, konunun detaylı görüşülmesine giriyoruz, dolayısıyla çok erkendir” dedi.

Hristofyas’a Rum Ulusal Konseyi’ni toplantıya çağırıp çağırmayacağı da soruldu. Buna, Güney’deki genel seçimlerden sonra, imkânlarına göre karar vereceğini söyleyen Hristofyas Avustralya’ya gideceğini, 4 Temmuz’dan önce toplanacak Ulusal Konsey’in toplantı tarihini Avustralya’dan döndükten sonra netleştireceğini söyledi.

Hristofyas’a Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun neden temsilcileriyle birlikte değil yalnız görüşmelerini istediği de soruldu. Bunun, müşterek tutumları olduğunu anlatan Hristofyas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Talat’la yapılan görüşmeler de değerlendirildiğinde, zannederim bu görüşmelerin biraz zaman aldığı ve daha verimli olduğu ortaya çıktı. Bu, şimdi heyetlerle toplantıların kaldırıldığı anlamına gelmez, ama duruma bakıp ona göre karar vereceğiz. Bu Sayın Eroğlu’nun önerisi değil. Zannederim ortak arzuydu.”

Tak, 12-05-2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar