Rauf Denktaş: İngiltere bilerek Rumların AB üyeliğine karşı çıkmadı

KKTC kurucu cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle Kıbrıs Genç tv’de Er Meydanı programında Denktaş ile daha önce yapılan bir röportaja yer verildi. Denktaş röportajda İngilizlerin Kıbrıslı Türkleri Rumların AB üyeliği konusunda oyaladığını belirterek İngiltere’nin bu süreçte izlediği çifte standart ve samimi olmayan politikayı ortaya çıkardı.Denktaş programda İngiltere’nin Rumlara AB üyeliği kapısını açan izledikleri ‘zik […]


Paylaşın:

KKTC kurucu cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle Kıbrıs Genç tv’de Er Meydanı programında Denktaş ile daha önce yapılan bir röportaja yer verildi.

Denktaş röportajda İngilizlerin Kıbrıslı Türkleri Rumların AB üyeliği konusunda oyaladığını belirterek İngiltere’nin bu süreçte izlediği çifte standart ve samimi olmayan politikayı ortaya çıkardı.Denktaş programda İngiltere’nin Rumlara AB üyeliği kapısını açan izledikleri ‘zik zak’ politikaları bakın nasıl anlattı:

”Kıbrıslı Rumlar 1997 yılında AB üyeliği için aday ülke ilan edildiğinde. Hukukçulardan oluşan bir ekip ile Rumların uluslararası anlaşmalar çerçevesinde garantör ülkelerin onayı olmadan bir uluslararası örgüte (AB) üye olamayacağını ortaya koyan bir çalışma yaptık ve bu konuda İngiltere’nin görüşünü istedik. Bu bağlamda hazırladığımız dosyayı İngiltere’ye gönderdik. İlk başlarda İngilizler dosyayı İngiliz hukuk komisyonuna gönderdik. Rumlar üye olamaz buradan bir şey çıkmaz diye bizleri oyaladılar. Daha sonra AB Rumlarla müzakereleri başlatma kararı alınca tekrar İngiltere’ye başvurduk. İngiltere’den bu sefer kendi hukuk komisyonlarından gelen olumsuz görüşe rağmen Rumların AB üyeliği İngiltere’nin çıkarlarına uygun mesajını aldık. Üstelik bizim onlara gönderdiğimiz dosyayı da Rumlara gönderdiklerini öğrendik. İngiltere tam anlamıyla bizleri sattı. İngilizler bizleri bilerek oyaladılar. Son anda da Rumların AB üyeliğine bilerek karşı çıkmadılar.”

 

kaynak :

ABHaber, 19-01-2012 13.30 (TSİ)

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar