Kıbrıs’ta gözler New York’ta

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la bir sonraki (New York) randevularına kadar 19 yoğunlaştırılmış görüşme yapmaları gerekirken, her iki tarafın da dikkatini New York’ta yapılacak yeni üçlü görüşmeye çevirdiği ileri sürüldü. Fileleftheros “Müzakereler Kıbrıs’ta Gözler New York’ta…. Taraflardan Hiçbiri Olumlu Sonuç Beklemiyor… Hedef, Belirginleşmiş Çıkmazın […]


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la bir sonraki (New York) randevularına kadar 19 yoğunlaştırılmış görüşme yapmaları gerekirken, her iki tarafın da dikkatini New York’ta yapılacak yeni üçlü görüşmeye çevirdiği ileri sürüldü.

Fileleftheros “Müzakereler Kıbrıs’ta Gözler New York’ta…. Taraflardan Hiçbiri Olumlu Sonuç Beklemiyor… Hedef, Belirginleşmiş Çıkmazın Sorumluluğundan Kaçma” başlıklı haberinde “Gerek Kıbrıs Türk gerek Rum tarafı, şu veya bu şekilde, şu ana kadarki müzakerelerde herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini teslim ediyor” ifadesini kullandı.

Her iki tarafın yetkililerinin de yaptıkları açıklamalarda, başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmek istemediğinin anlaşıldığına işaret eden gazete, Kıbrıs Türk tarafının bu nedenle, Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de yapmaya hazırlandığı doğalgaz aramalarında çıkış yolu aradığı iddiasında bulundu ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ile “danışmanlarından biri” diye tanımladığı Ergün Olgun’un açıklamalarına yer verdi.

ANASTASİADİS HRİSTOFYAS’A VERDİĞİ DESTEKTEN PİŞMAN

Aynı gazete “Anastasidis Hristofyas Hakkında Geniş Kapsamlı Konuştu… Başkan’a Kıbrıs Sorununda Destek Vermek Benim Suçum” başlıklı haberinde, Rum ana muhalefet partisi DİSİ’nin lideri Nikos Anastasiadis’in, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a Kıbrıs sorununda 2009’a kadar destek vermiş olmaktan pişmanlık dile getirdiğini yazdı.

Habere göre “Başkan Hristofyas’a Eylül 2009’a kadar verdiğim destek benim suçum” diyen Anastasiadis, Hristofyas’ı siyasi partileri gözardı etmek, Rum Ulusal Konseyi’ni bilgilendirmemek ve Rum siyasi parti liderleriyle istişare etmeden müzakere masasına öneri koymakla suçladı. Anastasiadis, Hristofyas’ın, Rum Ulusal Konseyi’ni bilgilendirmeden müzakere masasında bazı konularda anlaşmış olabileceği kuşkusunu da belirtti.

“CAUSEWAY ESTİTÜSÜ” BAŞKANI DONALDSON ANDROS KİPRİANU İLE GÖRÜŞTÜ

Haravgi “Andros Kiprianu İngiliz Milletvekili J.Donaldson’la Görüştü… Görüşmede Odak Noktası Kıbrıs Sorunu” başlıklı haberinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Kuzey İrlanda’da barış inşa edilmesi ve anlaşmazlıkların giderilmesi maksadıyla kurulmuş CAUSEWAY isimli Enstitü’nün başkanı olan İngiltere Parlamentosu üyesi Jeffrey Donaldson’la görüştüğünü bildirdi.

Donaldson ve Kiprianu’nun Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler, uluslararası siyaset ve gündemdeki ekonomi konularında görüş alış verişinde bulunduna işaret eden gazeteye göre Kiprianu Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın Kıbrıs sorununda “aldığı inisiyatifler ve çözüm yönünde harcadığı çabalar konusunda” bilgi verdi. KıbrısTürk tarafının muadil bir karşılık vermediğini iddia eden Kiprianu, Türk tarafını “tahrikkar ve uzlaşmaz davranmayı sürdürmekle” suçladı. Kiprianu Donaldson’a “İngiltere’nin Türk tavrının değişmesi için Türkiye’ye baskı yapması gerektiğini” savundu.

Donaldson’un ise Andros Kiprianu’dan işittiklerine anlayış belirterek Kuzey İrlanda’da barışın inşası ve anlaşmazlıkların çözümü meselelerinde edindiği deneyimlerden söz ettiğine işaret edildi.

Tak, 26-08-2011 08.04 (TSİ)

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar