Kılıçdaroğlu’nun “Türkmen Bakan” çağrısına olumlu yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Irak Başbakanı'na kabinede Türkmen Bakan olması gerektiğini yazdığı mektup olumlu sonuç verdi. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Devlet Bakanlığı için eski Türkmen Vekil Hasan Beyatlı’yı aday gösterdi.


Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’ye bir mektup yazarak Türkmen milletvekillerinden birisinin bakan olmasını istediğini belirtmişti. Irak Başbakanı, Devlet Bakanlığı için eski Türkmen Vekil Hasan Beyatlı’yı aday gösterdi.

Irak’ta yaşanan gelişmeleri ve Türkmenlerin durumunu yakından takip ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, yeni hükûmetin kurulması ve bakanlar kurulunun onaylanmasından dolayı Başbakan Kazımi’yi tebrik etti.

Kazımi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi

Kılıçdaroğlu, kurulan yeni hükûmetin, Türkiye ve Irak vatandaşları arasındaki köklü dostluğa fayda sağlayacak şekilde çalışacağına inandığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu mektubunda, “Türkiye ve Irak, uzun ve derin bir tarih ve kültürü paylaşan halkların iki komşu ülkeleridir. Zatıalilerinin Irak parlamentosu tarafından Türkmen sıralarından bir devlet bakanı atanmasıyla yetkilendirildiğini memnuniyetle kaydettik.” sözleriyle bu durum karşısındaki olumlu düşüncelerini dile getirdi.

Verilen kararın, Türkmen halkının Irak’ın geleceğinin şekillendirilmesinde katkı sağlayabilmesi için son derece önemli bir adım teşkil edeceği kanısında olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, özellikle salgın süreci ve beraberinde oluşan iktisadî ve siyasî gelişmeler karşısında Türkmenlerin katkısının vazgeçilmez olduğuna güçlü şekilde inandıklarını sözlerine ekledi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Kılıçdaroğlu, “Onlar, uluslarımız arasında iş birliğimizi ve dostluğumuzu pekiştiren güçlü bir bağ oluşturuyorlar, inanıyoruz ki, liderliğinizdeki Irak Hükümeti içerisinden Irak’ın geleceğine katkı sağlamaları, aynı zamanda müreffeh, demokratik ve eşit bir Irak’a da dahil olmalarına imkan sağlayacaktır.” sözleriyle Türkmenlere olan güvenini dile getirmeyi ihmâl etmedi.

Irak parlamentosunda, Irak Türkmen Cephesi’nden (ITC) 3 milletvekili bulunuyor. Diğer siyasî partilerde de 5 Türkmen milletvekili seçildi. Toplam 8 milletvekili, ayrı partilerde olsalar bile birlikte hareket edecekleri yolunda açıklamalarda bulundu.

Kaynak: (https://twitter.com/aykiricomtr/status/1280199992003694592?s=19, 07.07.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar