KKTC’de Türk toplumuna uygulanan uluslararası ambargolara karşı kampanya başlatıldı

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik uygulanan ambargo ve kısıtlamalara dikkat çekmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla uluslararası ilişkiler ve ekonomi farkındalık projesi düzenlendi.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ve Kıbrıs Türk toplumuna karşı uygulanan kısıtlama ve ambargolara dikkat çekmek amacıyla Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi tarafından “No Embargoes” – Ambargolara Hayır!” adıyla tanıtım kampanyası hazırlandı. Kampanyanın tanıtımı için 26 Nisan Salı günü Kıbrıs’ın turunçgil bahçeleriyle çevrili Güzelyurt kasabasında bir etkinlik düzenlendi.

Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sadık Akyar

Girne Amerikan Üniversitesi Genel Sekreteri ve Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sadık Akyar’ın sosyal medya hesabında verdiği bilgilere göre, kampanya çerçevesinde Kıbrıs adası ile özdeşleşmiş ancak ambargolar nedeniyle pazar payı oldukça küçülen portakal örnek alındı. Sadık Akyar, destek ve katılımları için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Güzelyurt Belediye Başkanlığına teşekkürlerini bildirdi.

Kampanyanın ilk adımı olarak 26 Nisan 2022 Salı gününden itibaren Güzelyurt’ta Girne Amerikan Üniversitesi öğrencileri tarafından portakal toplanmaya başlandı. Toplanan portakallar, meyve suyu haline getirilerek paketlenecek ve basın eşliğinde adada bulunan Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ajansları ile KKTC makamlarına dağıtılacak. Böylece Kıbrıs Türk toplumuna uygulanan kısıtlama ve ambargolara ilişkin kamuoyu oluşturulmaya çalışılacak.

İlk olarak Güzelyurt kasabasında başlatılan kampanya, Güzelyurt Belediye Başkanlığının yanı sıra adada faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlar tarafından proje ortağı olarak  destekleniyor.

Kampanya çerçevesinde üretilecek meyve suyu kutularının üzerinde, “Ambargolar nedeniyle pazar bulamayan KKTC portakalı, ağaçta çürümeye terkedilmesi yerine Girne Amerikan Üniversitesi öğrencileri tarafından toplanmış ve portakal suyu olarak size ulaştırılmıştır. Afiyet olsun!” sözlerinin yer alacağı belirtildi.

Bilindiği gibi, sadece Türkiye tarafından tanınan KKTC, 1983 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan ettikten sonra milletlerarası alanda birçok ambargoya maruz kaldı. Bu ambargolar Kıbrıs Rum Kesimi tarafından yoğun bir şekilde destekleniyor. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Uluslararası Hava Taşımacılığı ve Dünya Posta Birliği gibi çeşitli kurumların Kıbrıs Türk toplumu ile muhataplığı reddetmesi nedeniyle KKTC’den ihracat ve uçuşlar yalnızca Türkiye üzerinden yapılabiliyor. Kıbrıs Türkleri spor ve kültür alanlarında da büyük ölçüde ambargolarla karşı karşıya kaldığı için Kıbrıs Türk sporcu ve takımları kendi ülkelerini temsilen milletlerarası müsabakalara katılamıyor.

“No Embargoes” – Ambargolara Hayır!” kampanyasının tanıtımı için önümüzdeki günlerde sosyal medya mecralarında da çalışma yapılacağı bildirildi.

Kaynak: https://twitter.com/OgrSad (26/04/2022)

 

 

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar