Kürdistan – PDK VE YNK TOPLANTISININ SONUÇLARI – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Kürdistan – PDK VE YNK TOPLANTISININ SONUÇLARI

02 Kas. 2011 Haber Merkezi/27-oct-11(PNA)-Bugün Başkan Barzani Başkanlığın da yapılan PDK ile YNK Polit bürolarının toplantısında, Bağdat-Hewler sorunları, reformlar ve diğer bazı önemli konuların üzerinde duruldu. Bugün gerçekleşen toplantıda, Başkan Barzani’nin Kerkük ziyareti, iki parti arasında ki kualisyonun önemi, Kürdistan Hükümeti heyetinin Bağdat ziyareti,yapılan reformlar ve ABD askerlerinin çekilmesi sonrası dönem başlıklarının ele alındığı toplantı […]

3 Kasım 2011
Milli Düşünce Merkezi

02 Kas. 2011

Haber Merkezi/27-oct-11(PNA)-Bugün Başkan Barzani Başkanlığın da yapılan PDK ile YNK Polit bürolarının toplantısında, Bağdat-Hewler sorunları, reformlar ve diğer bazı önemli konuların üzerinde duruldu.

Bugün gerçekleşen toplantıda, Başkan Barzani’nin Kerkük ziyareti, iki parti arasında ki kualisyonun önemi, Kürdistan Hükümeti heyetinin Bağdat ziyareti,yapılan reformlar ve ABD askerlerinin çekilmesi sonrası dönem başlıklarının ele alındığı toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapıldı.

Kürdistan Bölge Başkanı’nın Kerkük Ziyareti

Başkan’ın resmi ve sivil taraflarla yapmış olduğu görüşmelerin önemine vurgu yapıldı ve Kürdistan bölge Hükümeti’nin Kerkük’ün yeniden inşasına Arab, Türkmen ve Kürd vatandaşlarının düzeltilmesi için aktif olarak katılmasına vurgu yapıldı.

PDK ile YNK Arasında ki Kualisyon

İki parti(PDK-YNK) arasında ki stratejik anlaşmanın korunması ve geliştirilmesi,  Kürd düşmanlarının yapmış olduğu planların boşa çıkarılması amacıyla ulusal birlik konusunda daha fazla çaba gösterilmesi ve özelde Kürdistani partiler, genel’de Iraklı partilerle ilişkilerin geliştirilmesi  için daha çok çalışılması.

Kürdistan Bölge Hükümeti Heyeti’nin Bağdat Ziyareti

Kürdistan Bölgesi’nin sorunlardan dolayı duyduğu rahatsızlığı zeminin de, heyetin yürüttüğü temasların takip edilmesi ve sorunların çözümü için uygun çözümlerin bulunması, yapılan toplantıların düzenli bir şekilde yapılması ve her soruna çözüm yolu bulunması  için soruna özel komisyonun kurulması üzerinde duruldu.

Reform Çalışmaları

Her iki Parti’nin  Polit büroları Kürdistan Bölge Başkanlığı’nın hazırladığı reform programını desteklediklerini, çünkü bu çalışmanın halka daha fazla hizmet sunmaya yol açacağını ve Kürdistan Bölgesi kazanımlarını güçlendireceğini belirttiler.

Kürdistani Partiler ve Muhalefet

Polit bürolar partiler ve siyasi taraflar arasıda ki ilişkilerin normalleşmesini taktir edilcek bir durum olarak değerlendirdi ve sorunların çözümü için diyalog, tartışma, birbirini dinleme ve anlama  ile hassas olan bu süreçte sorumluluk duysu ile hareket edilmesi gerektiğinde hemfikir oldundu.

ABD Askerlerinin Çekilmesi Sonrası Irak

Toplantıda, bu birkaç ayın Kürdistan Hükümeti ile Federal Hükümet arasında ki sorunların çözülmesi için zemin oluştuğunu ve çekilme sonrası durum  için bir program hazırlanması ve özel olarak 140 maddenin uygulanmasının önemi deklere edildi.

Toplantıda Kürdlerin birliğinin sağlanmasının  önemi üzerinde duruldu.

peyamner.com-27/10/2011

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları