Lenkeran şehri, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na katıldı

Azerbaycan'ın gastronomi başkenti Lenkeran, UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edildi. Azerbaycan'un UNESCO Temsilciliği tarafından Lenkeran'ın tarihi, coğrafyası, ekonomisi, mutfak kültürünü anlatan bilgi ve belgeler UNESCO yönetimine takdim edilmişti.


Paylaşın:

 

UNESCO Genel Direktörlüğünün 8 Kasım 2021 tarihli kararıyla Yaratıcı Şehirler Ağı’na farklı ülkelerden 49 yeni şehir eklendi.

Azerbaycan’ın Lenkeran şehri, “Gastronomi” teması sektöründe “Yaratıcı Şehirler Ağı”na (Network Creative Cities) dahil edildi. Böylelikle, Azerbaycan’daki UNESCO  Yaratıcı Şehir sayısı üçe çıkmış oldu. Geçmiş yıllarda, Azerbaycan’ın Bakü (Tasarım) ve Şeki (Zanaat ve Halk Sanatları) şehirleri, Yaratıcı Şehir Ağı programına katılmıştı.

Yaratıcı Şehirler Ağı Programı, dünyanın farklı bölgelerden, değişik gelir seviyeleri, kapasite ve nüfusa sahip şehirleri yaratıcı endüstriler alanında çalışmak üzere bir araya getiren bir girişim olarak 2004 yılında başlatıldı.

Yaratıcı Şehirler Ağı, yaratıcı endüstri sektörü tercihlerine göre “Edebiyat”, “Film”, “Müzik”, “Zanaat ve Halk Sanatları”, “Tasarım”, “Gastronomi” ve “Medya Sanatları” olmak üzere yedi tema etrafında belirleniyor.

UNESCO’nun son kararıyla birlikte, Yaratıcı Şehirler Ağı’nın toplam üye sayısı 295’e yükseldi.

 

Kaynak: Lənkəran “qastronomiya” tematikası üzrə UNESCO-nun yaradıcı şəhərlər siyahısına daxil olub (8/11/2021)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar