Libya yönetimi ateşkesi reddetti

10.04.2011   İsyancıların ateşkes koşulları Libya yönetimi tarafından, ‘çılgınca’ oldukları gerekçesiyle, geri çevrildi. Libya’daki isyancılar, Albay Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler isyancılar denetimindeki kentlerden çekilir ve barışçı protesto gösterilerine izin verilirse ateşkes ilan edebileceklerini duyurmuştu. Muhalif liderlerden Mustafa Abdül Celil, öneriyi açıklarken bunun Kaddafi’nin görevden ayrılması taleplerinden vazgeçtikleri anlamına gelmediğini belirtti. Kaddafi yönetiminin sözcüsü ise isyancıların elinde […]


10.04.2011 
 
İsyancıların ateşkes koşulları Libya yönetimi tarafından, ‘çılgınca’ oldukları gerekçesiyle, geri çevrildi.

Libya’daki isyancılar, Albay Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler isyancılar denetimindeki kentlerden çekilir ve barışçı protesto gösterilerine izin verilirse ateşkes ilan edebileceklerini duyurmuştu.

Muhalif liderlerden Mustafa Abdül Celil, öneriyi açıklarken bunun Kaddafi’nin görevden ayrılması taleplerinden vazgeçtikleri anlamına gelmediğini belirtti.

Kaddafi yönetiminin sözcüsü ise isyancıların elinde bulunan kentlerin etrafındaki kuşatmayı hiç bir şekilde kaldırmayacaklarını kaydetti.

Sözcü uluslararası ittifakı da insanlığa karşı suç işlemekle suçladı.

Libya’daki uluslararası operasyonlar 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, ”sivilleri ve sivilerin yaşadığı alanların korunması” gerekçesiyle düzenleniyor.

İçişleri bakanı da saf değiştirdi

Bu arada Libya hükümetinin içişleri bakanı Abdül-Fettah Yunus, muhalif saflara katıldı.

Yunus Bureyke’de ateş hattındaki isyancıları ziyaretinde büyük tezahüratla karşılandı.

Yönetimden başka isimlerin de saf değiştirmeyi, planladığı iddia ediliyor.

El Cezire televizyonu istihbarat bakanı, dışişleri bakan yardımcısı ve meclis başkanının da Tunus’a gitmek üzere uçak beklediğini öne sürdü.

Ancak Kaddafi’ye bağlı güçlerin, isyancıların batıdaki son kalesi olan Mısrate’yi ele geçirme girişimleri sürüyor.

Haftalardır süren bombardıman ardından, batılı güçlerin hava saldırılarına rağmen hükümet güçlerinin isyancıların buradaki gücünü kırdığı belirtiliyor.

İsyancılar kentin yer yer tanınmaz hale geldiğini söylüyorlar.

ABD saldırılarında bugün son gün

Amerika Birleşik Devletleri ise bugünden itibaren uçaklarının hava saldırılarına katılmayacağını ilan etti.

ABD Genelkurmay Başkanı Koramiral Mike Mullen, saldırı uçaklarını gelecek hafta bölgeden çekeceğini, ancak gerekli olur ve NATO talep ederse yardıma hazır olacaklarını bildirdi.

Açıklama Obama yönetiminin Libyalı sivilleri koruma gerekçesiyle başlatılan operasyonun en kilit bölümünden neden çekildiğinin sorgulanmasına yol açtı.

Bu durumda, Libya’daki hedefleri vurma görevi İngiltere, Fransa ve Kanada’ya düşecek.

İngiltere’de Lordlar Kamarası’nda düzenlenen bir oturumda etkili siyasetçiler Libya’daki operasyonların süresini ve başarı şansını sorguladılar.

İngiltere Başbakanlığı ise, Libya rejimi üyeleri ile gizli pazarlıklar yapılmadığını bildirdi.

Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam’a yakın isimlerden birinin Londra’da görüşmeler yaptığı ortaya çıkmış; haber iktidarın babadan oğula geçişi için çıkış mı aranıyor sorularını gündeme getirmişti.

Ancak İngiliz hükümet sözcüleri, aktardıkları tek mesajın şiddetin son bulması ve Kaddafi’nin görevden ayrılması gerektiği olduğunu bildirdiler.

BBC

02.04.2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar