Libya’da Savaş Kilitlendi

 11.04.2011   “Brega Savaşı” kızışıyor Libya’da, önemli sanayi kenti Brega’yı ele geçirmek için Muammer Kaddafi rejimine bağlı güçlerle isyancılar arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. İsyancılar, önemli sanayi kenti Brega’daki direnişlerini eğitimli askerleriyle güçlendirirken, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birlikler isyancıları havan topu ateşine tutuyor. Geçen hafta Kaddafi’nin memleketi Sirte’ye kadar dayanan, ancak hükümet güçlerinin saldırıya geçmesiyle […]


Paylaşın:

 11.04.2011 
 
“Brega Savaşı” kızışıyor Libya’da, önemli sanayi kenti Brega’yı ele geçirmek için Muammer Kaddafi rejimine bağlı güçlerle isyancılar arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. İsyancılar, önemli sanayi kenti Brega’daki direnişlerini eğitimli askerleriyle güçlendirirken, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birlikler isyancıları havan topu ateşine tutuyor.

Geçen hafta Kaddafi’nin memleketi Sirte’ye kadar dayanan, ancak hükümet güçlerinin saldırıya geçmesiyle 300 km kadar geri çekilen Libyalı isyancılar, Kaddafi güçlerine karşı en ciddi sınavlarını Brega’da veriyor. Kentte yaşanan çatışmalar dördüncü gününe girerken, isyancılar gönüllü askerlerini geriye çekerek eğitimli birliklerini öne sürdü.
 
NATO’ya bağlı savaş uçakları Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece kentin üzerinde uçuş yaptı ancak hiçbir hedefi vurmadı. Günün ilk ışıklarıyla, Brega’da çatışmaların yeniden başladığı belirtildi.
 
Cumartesi gecesi, kentin batı ve doğusunda patlama ve makineli tüfek sesleri yükseldi. Görgü tanıkları, isyancı gönüllüleri taşıyan araçların, Brega’dan uzaklaşmakta olduğunu belirtti.
 
İsyancılardan Usame Abdullah, “Gece boyunca üzerimizde uçan savaş uçakları hiçbir hedefi vurmadı” dedi. Bir diğer isyancı Halid Mahid ise kent merkezinin yaklaşık 20 km doğusunda havan topu ve makineli tüfek sesleri duyduklarını söyledi.
 
İsyancı gönüllüler, daha iyi eğitimli isyancıların Brega’yı ele geçirebilmek için Kaddafi güçleriyle savaştıklarını ve kentin merkezine ilerlediklerini iletti. Ancak isyancıların başkenti Bingazi’nin 240 km güneyinde bulunan Brega’da hiçbir taraf kontrolü ele geçirebilmiş değil.
 
Sirte körfezindeki bir diğer önemli sanayi kenti Ras Lanuf’un 70 km doğusunda bulunan Brega, geçen hafta Kaddafi güçlerinin eline geçmişti.
 
BOMBARDIMANDA İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Bu arada, hükümet birliklerinin Libya’nın güneybatısında dağlık bölgede bulunan Yafran kentini bombaladığı, bombardımanda iki kişinin öldüğü bildirildi.
 
Uydu kanalı El Arabiya televizyonu, görgü tanıklarına dayandırarak verdiği haberde, Kaddafi birliklerinin, dünden bu yana Yafran kentine kuzeyden saldırdığını duyurdu. El Arabiya, Trablus’un 100 km güneyindeki kentin Cumartesi’den bu yana roket saldırısı altında bulunduğunu belirtti.
 
Adının Ezref olduğu belirten bir yerleşimci, “Biraz önce iki kişi öldü ve dört yaralı bulunuyor” bilgisini verdi.
 
ZİNTAN KENTİ ATEŞ ALTINDA

Kaddafi’ye bağlı birlikler, isyancıların elinde bulunan bir başka yerleşim biri olan, başkent Trablus’un 160 kilometre güney batısındaki Zintan’a da saldırı başlattı.
 
Görgü tanıkları, Zintan’ın top ateşi altında bulunduğunu belirtirken, Abdülrahman adında bir yerleşimci, “Kaddafi’nin askerleri bugün erken saatlerde tanklarla Zintan’a ateş açtı.  Kuşatma hala devam ediyor” dedi.
  
Hürriyet

03 Nisan 2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar