M. Zeki SOFUOĞLU

Zeki SOFUOĞLU, Adana ilimizin bir Türkmen ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve hayatı boyunca bu mirasa toz kondurmamıştır. Yüksek öğrenimini Ankara’da Mülkiye’de yapan ve bu irfan yuvasından mezun olan Zeki SOFUOĞLU, 1944 Türkçülük düşmanlığı davası dolayısıyla tevkif edildiği zaman, askerlik vazifesini yapmakta idi. Genç asteğmen, dava sırasında gösterdiği ciddiyet, fikri seviye ve korkusuzluk ile, ileri […]


Zeki SOFUOĞLU, Adana ilimizin bir Türkmen ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve hayatı boyunca bu mirasa toz kondurmamıştır.

Yüksek öğrenimini Ankara’da Mülkiye’de yapan ve bu irfan yuvasından mezun olan Zeki SOFUOĞLU, 1944 Türkçülük düşmanlığı davası dolayısıyla tevkif edildiği zaman, askerlik vazifesini yapmakta idi. Genç asteğmen, dava sırasında gösterdiği ciddiyet, fikri seviye ve korkusuzluk ile, ileri yaştaki Türkçülerin daha o sıralarda sevgisini kazanmıştı. Zeki SOFUOĞLU bu şerefli mevkii, ona en küçük toz kondurmadan, bugüne kadar getirmiş talihli ve örnek bir Türk oğludur.

M. Zeki SOFUOĞLU, askeri mahkemenin Türkçüler hakkında beraat kararı vermesinden sonra, maarif alanında hizmet etmek üzere öğretmenlik mesleğine girdi. O günden bu yana, öğretmenlik yaptığı çeşitli okullarda, pek çok milliyetçi genç yetiştirmiştir. Ankara Yüksek Ticaret ve Turizm Okulu’nda Öğretmenlik yapmıştır.

Ankara Türk Ocağı Başkanlarındandır.

M. Zeki SOFUOĞLU Türkçülük alanındaki derin bilgisinin yanında senelerce Ankara Ticaret Postası” gazetesinin başyazarlığını yapmıştır.

Kendisi gibi Türkçü bir öğretmenle evli olan merhum Zeki SOFUOĞLU’nun biri kız biri erkek iki çocuğu vardır.

1944 Türkçülük davası kahramanlarının son temsilcisi M. Zeki SOFUOĞLU büyüğümüz Atsızların, Türkeşlerin, Sançarların yanına, yarın Zincirlikuyu Camii’nden cuma namazında uğurlanacaktır.

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.