Manasçı Dölöt Sıdıkov Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi

Manasçı Dölöt Sıdıkov, Manas Destanı’nı 14 saat 07 dakika 27 saniye aralıksız anlatarak rekor kırdı.


 

Manasçı Dölöt Sıdıkov

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ala-Too Meydanı dün gece tarihi bir rekora ev sahipliği yaptı. 12 yaşından itibaren destan anlatıcılığı eğitimi almaya başlayan 37 yaşındaki Manasçı Dölöt Sıdıkov, 14 saat 07 dakika 27 saniye aralıksız Manas Destanı’nı anlatarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Yüzlerce kişi Ala-Too Meydanı’nda toplanarak Sıdıkov’a destek olurken yapılan canlı yayınla da ekran başındaki izleyiciler tarihi anlara şahitlik etti. Ünlü Manasçı, meydana kurulan sahnenin üzerindeki şeffaf bir çadırın içerisinde anlatısını tamamladıktan sonra alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde sahneden ayrıldı. Sağlık kontrolünden geçen Sıdıkov’un sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Ala-Too Meydanı

Manas Destanı, Kırgız Türklerinin millî destanıdır. Manas Destanı, Kırgızların iç ve dış düşmanlarıyla yaptıkları mücadelelerin aktarıldığı bir baş yapıttır. Dünyanın en hacimli destanı özelliğine sahip destan, 600.000’den fazla mısra olduğu ve hâlâ yeni mısraların eklendiği bilinmektedir. Manas Destanı, Manas, Semetey ve Seytek olmak üzere üç daire/bölümden meydana gelir. Dölöt Sıdıkov gibi profesyonel olarak Manas Destanı’nı anlatan anlatıcılara ise Manasçı adı verilir. Kırgızistan’da 4 Aralık, Manas Destan Günü olarak kutlanır.

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar