MEHMETÇİK AFRİN’DE…

Mehmetçik, sınır ötesinde Afrin’de operasyon yapıyor. Afrin, Suriye karıştıktan sonra Türkiye’nin takındığı hasmane tavır sebebiyle Beşar Esad tarafından PKK/YPG ye teslim edildi. PYD de burada akıllı davrandı. Esad’a saldırmadı. IŞID ile savaştı veya savaşır gözüktü. Türkiye’nin Afrin operasyonu haklı sebeplere dayanmaktadır. PYD, PKK nın Suriye’deki uzantısıdır. Afrin’de yuvalanan PKK teröristleri Amanos Dağları üzerinden Türkiye’ye sızmakta […]


Mehmetçik, sınır ötesinde Afrin’de operasyon yapıyor. Afrin, Suriye karıştıktan sonra Türkiye’nin takındığı hasmane tavır sebebiyle Beşar Esad tarafından PKK/YPG ye teslim edildi. PYD de burada akıllı davrandı. Esad’a saldırmadı. IŞID ile savaştı veya savaşır gözüktü.

Türkiye’nin Afrin operasyonu haklı sebeplere dayanmaktadır. PYD, PKK nın Suriye’deki uzantısıdır. Afrin’de yuvalanan PKK teröristleri Amanos Dağları üzerinden Türkiye’ye sızmakta kanlı eylemler yapmaktadır.

Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51. Maddesi uyarınca terörist saldırıya uğrayan devlet, teröristleri takip için sınır ötesine de operasyon düzenleyebilir. Güvenlik Konseyinin de 51. Maddeye uygun kararları vardır.

Türkiye’nin Afrin ’den başka bütün güney hududu da PYD’nin kurduğu kantonlarla çevrilmiştir. Türkiye geleceği ile ilgili hayati önemi haiz tehditle karşı karşıyadır. Bu durumda Türkiye beklemede kalamazdı. Afrin’e operasyon yapılması gerekli idi.

Burada ABD nin tutumu yanlıştır. ABD dostumuzdur. NATO müttefikimizdir. Fakat uzun zamandır dostumuz, müttefikimiz gibi davranmıyorlar.

ABD nin çok uzun zamandır PKK’ya yardım ettiği biliniyor. 2004 yılında Irak’ın kuzeyinde görevli Özel Kuvvetler mensuplarımızın başına çuval geçirildi. Çuval geçirme olayında Talabani taraftarlarının da Amerikalılarla birlikte olduğu bilinmektedir. Bu çuval geçirme tarih boyunca Türk askerine yapılan en büyük hakaretlerden biridir. Buna sessiz kaldık. PKK’ya yardım etmesine sessiz kaldık hâlbuki anında tepki vermeliydik. ABD’ye karşı yeni politikalar geliştirmekteydik. Bunu yapamadık.

Bugün ABD akıllı bir devletin asla yapmaması gereken başka bir hata yapıyor. Terörist YPG ile işbirliği yapıyor. YPG için bizim kara ordumuzdur diyor. YPG’yi 4000 veya daha fazla TIR dolusu modern silahlarla donatıyor. Amerikalı uzmanlar YPG’ye eğitim veriyor. Kimilerine göre 50.000 kimilerine göre 30.000 YPG’li terörist Türkiye’ye saldırmak için ABD’den işaret bekliyor.

ABD, PKK’yı terörist bir örgüt olarak tanımlıyor. PYD için ise terörist örgüt değil IŞID’a karşı savaşıyor diyor. Avrupa Birliği Devletleri de IŞID’e karşı savaşır gözüktüğü için PYD’yi terörist örgüt olarak görmüyor, hatta PYD’ye sempati duyuyor. PYD/PKK’nın Suriye’deki uzantısıdır ve terörist bir örgüttür.

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Af Örgütü, PYD’nin Suriye’de işgal ettiği bölgelerde inceleme yapmış ve raporlar tutmuştur. Bu raporlar yayımlanmıştır.

Tutulan raporlarda PYD’nin Suriye’ye ait topraklarda hâkimiyet kurduğu bölgelerde Kürt olmayan halkı zorla evlerinden çıkardığı kendi hâkimiyet sahasının dışına sürdüğü, bir daha dönmemeleri için evlerini yıktığı anlatılmaktadır. Bu eylemler terör eylemleridir. Uluslararası Af Örgütü de eylemleri terörist eylemler olarak nitelemiştir.

Türkiye Uluslararası Af Örgütünün PYD için hazırladığı raporları kullanmalı ABD’ye de Avrupa Devletlerine de PYD’nin terörist bir örgüt olduğunu göstermelidir.

Yukarıda PYD için IŞID’le savaşıyor gibi gözüküyor dedim. Basından IŞID’ın Suriye’den aldığı ve işgal ettiği birçok bölgeyi hiç savaşmadan PYD ye bıraktığını okudum. Türkiye ABD ye Suriye’nin Rakka kentini IŞID’dan kurtarmak için birlikte operasyon yapalım teklifinde bulundu. ABD kabul etmedi. Rakka operasyonunu PYD ile birlikte yapacağını söyledi ve operasyonu PYD ile yaptı. Fazla mukavemet görmedin şehri IŞID den kurtardı.

Bu kurtarma sırasında İngiliz BCC muhabiri çok sayıda IŞID elamanının Amerikalılar tarafından silahlarıyla birlikte şehirden çıkarıldığını ve serbest bırakıldığını görüntülemiş.

Bu sebeplerden dolayı PYD’nin IŞID ile savaşır göründüğünü aslında savaşmadığını IŞID’ın da ipleri ABD’nin elinde bir örgüt olduğunu düşünüyorum.

Mehmetçik Afrin’de zor şartlarda kahramanca savaşıyor. Ancak Afrin’ in teröristlerden temizlenmesi ile iş bitmiyor. Menbiç var. Güney hudutlarımız PKK kantonları tarafından kuşatılmıştır. Buralarında PKK/PYD’den temizlenmesi gerekir.

Burada Türkiye ABD ile karşılaşacaktır. ABD Menbiç ’ten dahi çekilmeye razı görünmüyor. Türkiye’yi oyalamaya çalışıyor.

ABD hasım olarak Türkiye’nin karşısına çıkar savaşır mı?

Evvela şunun bilinmesi lazım. Türkiye’nin Suriye’de operasyon düzenlemesi Uluslararası hukuk kurallarına göre meşrudur. ABD ise şu an işgalci durumundadır. Kendisini gel beni kurtar diye Suriye Hükümeti davet etmemiştir. Beri Suriye halkı davet etti diyor. Halkın seçtiği Suriye Hükümetine isyan eden Suriye toprakları üzerinde hâkimiyet kurmak isteyen isyancıların davet etmesi ABD’nin Suriye topraklarında üs kurmasını meşrulaştırmaz. ABD şu an Suriye’de işgalci durumundadır.

ABD açıkça Türkiye’nin karşısına çıkamaz. Türkiye ile ilişkilerini daha çok bozmak istemez. Ancak en modern silahlarla donattığı ve eğittiği PKK/PYD teröristleri ile Suriye’de direnmeye çalışır.

Türkiye burada çok dikkatli olmalıdır. Suriye’de meşru idare Esad idaresidir. Esad’la anlaşmalıdır.

Türkiye üniter ve ulusal bir devlettir. PKK/PYD örgütü Türkiye’nin üniter ve ulusal yapısını tehdit etmektedir. Suriye’ye operasyon düzenlememizin birinci hedefi Türkiye’ye yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmaktır. İkinci hedefimiz Suriye’yi federasyona zorlayan PKK/PYD den Suriye devletini kurtarmak ve Suriye’nin de ulusal ve üniter bütünlüğünü korumaktır.

Esad’da bunu gördü ve anladı. Suriye parçalanır, federatif bir yapı kurulursa aynı tehlike İran ve Türkiye için de vardır. Bu tehlikenin önlenmesi için Suriye, Türkiye ve İran’ın ittifak yapmaları gerekir. Rusya’da bu ittifakın yanında olacaktır. O zaman PKK/PYD ile daha kolay mücadele edilir, Amerika’da bu ittifak karşısında daha fazla direnmez.

Suriye için yeni bir anayasa yapılacak deniyor. Bu anayasada Suriye’nin ulusal ve üniter yapısı mutlaka korunmalıdır. Aksi durumda Türkiye’de İran’da zararlı çıkar.

Yazar

Talat Şalk

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.