Millî Eğitim Bakanlığından tepkiyle karşılanan yarışma

Türk Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Çin ile dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlediği “Hayalimdeki Çin” konulu resim yarışması tepkilere yol açtı.


 

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı baskı ve asimilasyon politikaları sebebiyle tüm dünyada Çin yönetimine itirazlar artarken, T. C. Millî Eğitim Bakanlığının ortaöğretim kurumları öğrencilerine yönelik “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması” konulu bir etkinlik düzenlemesi tepkiyle karşılandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 30 Nisan 2021 tarihli resmi yazıyla ilan edilen söz konusu yarışmanın Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfının talebi üzerine düzenlendiği ifade edildi. Ayrıca, yarışmanın temasının, Türkiye-Çin diplomatik ilişkilerinde ellinci yıl nedeniyle belirlendiği bildirildi.

Öte yandan, yarışma hakkında bir açıklama yayımlayan Türkiye Uygur Hareketi, sosyal medya hesabı kanalıyla yarışmanın iptal edilmesini istedi. Türkiye Uygur Hareketi açıklamasında, “Bugün hala soykırıma uğramakta olan Uygur Türklerini hayal edelim, soykırım yapan Çin’i hayal etmeyelim. Lütfen yetkililere ulaşana kader RT edelim, bu yarışma iptal edilsin!” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/egitim/mebden-tepki-ceken-yarisma/320320/ (05/05/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.