Moskova’da Azerbaycan Sinema Günleri sona erdi

Azerbaycan Kültür Bakanlığının desteğiyle Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da düzenlenen Azerbaycan Sineması Retrospektif Gösterileri 15 Şubat günü sona erdi.


Azerbaycan sinemasının önemli ürünlerini ve günümüz örneklerini Moskova seyircisi ile buluşturmayı amaçlayan “Azerbaycan Sineması – Retrospektif” başlıklı film haftası, Moskova’da Devlet Film Fonu’na ait İllüzyon sinema salonunda düzenlendi.

Hafta boyunca 1930’lardan 2021 yılına dek çeşitli dönemlerde Azerbaycan sinemasında üretilen toplam on dokuz film gösterime sunuldu. Bu filmlerden bazıları ve yapım yılları şöyle: “Mavi Denizin Sahilinde” (1936), “Uzak Sahillerde” (1958), “Bir Güney Şehrinde” (1969), “Bizim Cebiş Hoca” (1969), “Şeytan Gözönünde” (1987), “Ölümden Yedi Gün Sonra” (1991), “Yarasa” (1995), “Başka Vakit” (1996), “Her Şey İyiliğe Doğru” (1997), “Dahildeki Ada” (2020). Komedi, macera, masal, aşk ve polisiye hikâyelerinden sosyal dramlara dek değişik dönemlere ait bu filmlerin sunumuyla Azerbaycan sinemasında ortaya çıkan değişik üsluplar ve tür çeşitliliği sergilendi.

Program çerçevesinde sunulan filmlerin, Rusya Devlet Film Fonu arşivinde bulunan 35 mm kopyalardan ve Azerbaycan Devlet Film Fonu tarafından sağlanan dijital kopyalardan gösterildiği bildirildi.

Programa katılan konuk Azerbaycan sinemacıları, burada Rusya’nın önde gelen devlet ve özel film yapım şirketleri ve yayıncı firmaların yöneticileriyle görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerde, iki ülke arasında sinema alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ortak film projeleri üretilmesi konuları müzakere edildi.

 

 

Kaynak: https://azertag.az/xeber/Moskvada_Azerbaycan_kinosu_gunleri_basa_chatib-2016350 (16/02/2022)

https://medeniyyet.az/page/news/61130/Moskvada-Azerbaycan-kinosunun-retrospektiv-numayisi-baslayib.html

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar