Mısır’da Tantavi Devlet Başkanı

01.04.2011   Mısır’da halk isyanı sonunda görevi bırakmak zorunda kalan Hüsnü Mübarek’in koltuğuna oturan Mareşal için muhalefet ‘Mübarek’in fino köpeği’ tanımı yapmış Şöhretin yükü omuzlarına ağır geldi. Mısır’da Hüsnü Mübarek gitti, ordu yönetime el koydu ama, hala kafalar karışık. Devlet Başkanlığını üstlenen Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi için daha önce muhalefetin yaptığı yakıştırma halk arasında fısıltı halinde […]


Paylaşın:

01.04.2011 
 
Mısır’da halk isyanı sonunda görevi bırakmak zorunda kalan Hüsnü Mübarek’in koltuğuna oturan Mareşal için muhalefet ‘Mübarek’in fino köpeği’ tanımı yapmış

Şöhretin yükü omuzlarına ağır geldi. Mısır’da Hüsnü Mübarek gitti, ordu yönetime el koydu ama, hala kafalar karışık. Devlet Başkanlığını üstlenen Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi için daha önce muhalefetin yaptığı yakıştırma halk arasında fısıltı halinde yayıldığı ifade ediliyor.

20 YILDIR SAVUNMA BAKANI
 
Silahlı Kuvvetler Yüksek Komitesi’nin Başkanı olarak Mısır yönetiminin başına geçen Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi, 20 yıldır savunma bakanlığı yapıyor

Hüsnü Mübarek’in yakın dostu ve danışmanı olan 75 yaşındaki Tantavi, muhaliflerin ‘Mübarek’in fino köpeği’ diye de tanımladığı bir isim. Tantavi dün gece halkın arasına inerek selamlaştı. Ancak kendisi WikiLeaks’te yayımlanan Amerikan yazışmalarında ‘değişime dirençli’ diye de niteleniyor.

ÜÇ KEZ İSRAİL’E KARŞI SAVAŞTI

76 yaşında olan ve orduya 1956 yılında katılan Tantavi, üç kez İsrail’e karşı verilen savaşta görev aldı.

1956 Süveyş Krizi, 1967 ve 1973 savaşlarında ön cephelerde olan ve mareşalliğe kadar yükselen Tantavi, 1991’den bu yana da Mısır hükümetinde Savunma Bakanlığı görevini yürütüyordu.

Tantavi bu görevini yanında, 25 Ocak’ta halk ayaklanmasının patlak vermesinin ardından, Hüsnü Mübarek tarafından isyan ateşini söndürmesi umuduyla atanan hükümette Başbakan Yardımcısı olarak da yer aldı.

Mübarek’in, 18 gün süren direnişinin ardından gelen istifasıyla yönetim Tantavi’nin başkanlık ettiği Yüksek Askeri Konsey’e geçti ve Tantavi ülkenin yeni ‘lideri’ konumuna yükseldi.

Muhammed Hüseyin Tantavi’nin geçiş dönemini başarıyla yönetip yönetemeyeceğinin onun siyasi kariyerini de belirleyeceği, bu süreci iyi yönetmesi halinde, yapılacak seçimde Cumhurbaşkanlığı yolunun kendisine açılabileceği yorumları yapılıyor.

12 Şubat 2011

Kaynak: http://www.internethaber.com/mubarek-gitti-ya-yerine-gelen-327654h.htm#ixzz1DsaRWLt2
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar