MÜTTEFİKLERİMİZ

ABD müttefikimizdir. Ama nasıl bir müttefik? Türk milletinin; ABD’yi, diğer müttefiklerimizi iyi tanıması, çoğu zaman milletimizin aleyhine faaliyette bulunduklarını, Türkiye’nin milli ve üniter yapısını bozmak isteyen terör örgütlerine yardım ettiklerini iyi bilmesi gerekmektedir. 1997 yılında görevli olarak ABD’ye gittim. ABD’nin davetlisiydik. 20 gün kaldık. Yetkilileri bizi iyi ağırladı. Çeşitli konularda uzmanlarına konferanslar verdirdi. Federal polislerin […]


Paylaşın:

ABD müttefikimizdir. Ama nasıl bir müttefik? Türk milletinin; ABD’yi, diğer müttefiklerimizi iyi tanıması, çoğu zaman milletimizin aleyhine faaliyette bulunduklarını, Türkiye’nin milli ve üniter yapısını bozmak isteyen terör örgütlerine yardım ettiklerini iyi bilmesi gerekmektedir.

1997 yılında görevli olarak ABD’ye gittim. ABD’nin davetlisiydik. 20 gün kaldık. Yetkilileri bizi iyi ağırladı. Çeşitli konularda uzmanlarına konferanslar verdirdi. Federal polislerin yetiştiği okulları gezdirdi.

Çok faydalı bir gezi olmuştu. Dışişleri Bakanlığında da bir yetkili konferans verdi. Konferansın konusu terör ve teröristlere yardım eden devletlerdi. Konuşmacı terör örgütlerine yardım eden devletleri terörist devlet olarak niteliyordu.

Irak, Suriye, Libya ve belki daha birkaç devleti terörist devlet olarak saymıştı. Ben o tarihte Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesinde Cumhuriyet Savcısı olarak çalışıyordum. Parmak kaldırdım ve söz istedim. “ben Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesinde görevli Cumhuriyet Savcısıyım, siz terör örgütlerine yardım eden devletler için terörist devlet tanımını yaptınız. Ama terörist devletleri sayarken Yunanistan’ı saymadınız. Ben görevim sebebiyle biliyorum. Yunanistan’daki bir kampta Yunan subayları PKK teröristlerine bomba eğitimi ve silah eğitimi veriyorlar, Yunan subayları tarafından eğitimlerini tamamladıktan sonra eylem yapmak üzere Türkiye’ye gönderilen PKK’lı teröristler taşıdıkları bombalarla yakalandılar. Yunanistan’da eğitim gördüklerini, kendilerini Yunan subaylarının eğittiklerini söylediler, ama siz Yunanistan’ı terörist ülke olarak göstermediniz.” Dedim.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi belli ki pişkin bir adamdı. Hiç şaşırmadı. “Yunanistan’ı da takip ediyoruz. PKK’ya yardım etmeye devam ederse Yunanistan’ı da terörist devletler listesine alacağız.” dedi.

Bizim Genelkurmayımız, 1. Körfez savaşından sonra Amerikan uçaklarının PKK teröristlerine yardım malzemeleri attıklarını tespit etmişti.

ABD terör örgütü PKK’ya yardım ediyordu. Irak, Suriye, Libya nasıl terörist devletler ise kendi koyduğu kritere göre ABD de terörist devletti.

ABD bizim müttefikimizdir. Soğuk savaş döneminde en çok güvendikleri kahraman ordumuzdu. Mehmetçiğin kahramanlığıydı. Kore savaşlarında Mehmetçiği çok yakından tanımışlardı.

Bugün soğuk savaş bitti. Mehmetçiğe ihtiyaçlarının kalmadığını düşünüyorlar.

***

Aslında terörizm konusunda ABD ve diğer batılı müttefiklerimiz samimi değildir. Terörizm kendi ülkelerini, kendi insanlarının hayatını tehdit edince teröristlerle savaşırlar. Terörist kendilerine dokunmazsa terör örgütlerinden nasıl faydalanacaklarının hesabını yaparlar.

PKK-PYD ABD’nin Suriye’yi karıştırmasından, Beşar ESAD’ın isyancılarla uğraşmasından yararlandı. Ayn-El Arab’da Afrin’de, Membiç’de müstakil kantonlar kurarak, Türkiye’mizi güneyden kuşattı. Hedefi Fırat’ın batısına geçip Akdeniz’e ulaşmaktır.

PYD’nin Türkiye’yi güneyden kuşatmasına Ak Parti yönetiminin hatalı Suriye politikası neden olmuştur. ABD, BOP’u (Büyük Ortadoğu Projesi) uygulamaya koymadan önce Suriye dostumuzdu. Başbakanımız da Esad’ın dostuydu. Esad, kardeşim Esad’dı. ABD Suriye’yi karıştırınca, Suriye ile dostluğumuz sona erdi. Kardeşim Esad, zalim ESED oldu. Türkiye dünyanın her ülkesinden Esad ile savaşmak için gelen muhaliflerin Suriye’ye geçmesine izin verdi. Bunlara lojistik destek sağladı. Milletimizin menfaatine olmayan bu yanlış politikası olmasaydı, PYD Suriye’de örgütlenemez, kantonlar oluşturarak güneyimizden bizi kuşatamazdı.

Türkiye’yi güneyinden kuşatan PYD’yi ABD Suriye’de müttefiki olarak gördü. Türkiye’ye karşı PYD’nin en büyük koruyucusu ABD’dir. Rusya da PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde kantonlar oluşturmasına sıcak bakmaktadır.

ABD Fırat kalkanı harekâtını başarı ile gerçekleştiren Türkiye’nin saldırmasını önlemek için Membiç’e kuvvet yığmış, PYD’yi silahlandırmış, ABD askerleri kollarına PYD flamaları bağlamışlardır.

Müttefikimiz ABD gerçek anlamda dostumuz değildir. ABD menfaatlerinin dostudur. 2003 yılı Temmuz ayında askerimizin başına çuval geçirirken de müttefikimizdi ama dostumuz değildi. Ne yazık ki askerimizin başına çuval geçirilmesine bir karşılık verilmedi. Hedefine aldığı devletleri terörist devlet olmakla suçlayan ABD, bugün Suriye’de sivil hedefleri bombalamaktadır:

ABD uçaklarının bir camiye yaptığı bombalamada, namaz kılan 58 Suriye vatandaşı hayatını kaybetmiştir.

Terör örgütlerini suçlayan ABD, menfaatine uyarsa terör örgütlerini müttefiki kabul etmekte, terör örgütlerinin yaptığı eylemlerinin aynısını hem de daha etkili silahlarla yapmaktadır.

ABD öteden beri öyledir. 4 veya 5 sene önce gazetede okumuştum. Afganistan’da bir köyde saklandığını öğrendiği teröristi yok etmek için ABD uçakları köyü havadan bombalamış, köy halkından 36 kişi bu bombardımanda hayatını kaybetmiştir. Takip ettiği terörist öldürüldü mü? Bilmiyorum ama hiç günahı olmayan masum sivillerin öldürülmesi terör eylemidir.

Fazla uzatmayacağım, diğer batılı müttefiklerimizde ABD’den farklı değildir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük devlettir. ABD’nin ve diğer batılı müttefiklerimizin oyununu bozacak gücü ve tarihi birikimi vardır. Ancak…

 

 

Yazar

Talat Şalk

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar