Nereden başlamalıyız?

Bir yolculuğa adım atmak üzeresiniz. Hayata dair bir şeyleri değiştirmek gerekiyor. Öylesine sürüklenip giden zaman, her günün aynı olmasına dur demek lazım. Nereden başlamalıyız?


Bir yolculuğa adım atmak üzeresiniz. Hayata dair bir şeyleri değiştirmek gerekiyor. Öylesine sürüklenip giden zaman, her günün aynı olmasına dur demek lazım. Nereden başlamalıyız? Zihin o kadar karmaşık karar almak da o kadar zor ki…

Günler çok eğimli yatağında büyük bir hızla akıp giden nehir gibi, arkasından yetişilemiyor… Zaman bize ne katıyor, arkamızda neler bırakıyor demenin vakti geldi galiba. Bir bakış açımız var ve herkesten farklı. Aslında yetenekliyiz ama kendimizden kaçıyoruz. Adım atmanın zamanı geldi de geçiyor. Yıllarca benimsenen alışkanlıklardan, otomatik düşüncelerden ve bizi esir alan davranışlardan kurtulmalıyız. Biliyorum, çok zor bazı şeyleri değiştirmek ama bir yerlerden başlamalıyız. Mükemmel olmak zorunda da değiliz. Bir adım bazı şeyleri geliştirmeye, yenilemeye veya ilerlemeye yön çizecektir. Ancak zaman geçiyor ve buna ihtiyacımız var.

Bu hayatta başarılı olmanın en temel koşullarından biri ilk adımı atmak. Adım atarsak ilerleme yolunda büyük mesafe kat edebilir, adım atmadığımız vakit de yerimizde saymaya hatta bazen daha da kötüsünü yaşamaya devam edebiliriz. Alacağımız her kararda ya da her adımda mutlaka bir risk bulunur. Bazen her şeyi kontrol altına aldığımızı düşünürüz ama beklemediğimiz farklı etkenler ortaya çıkabilir. Önemli olan yaşadıklarımızdan ders çıkartmalıyız ve yola devam etmeliyiz. Bazen ışıklar söner, her yer kararır. Karanlıkta koşmak elbette zordur. Koşar, bir yerlere çarpar, yolumuzu bulamaz ve düşeriz. Ama o karanlıktan nasıl çıkabileceğimizi bulmak ise atacağımız adımının başlangıcıdır.

Başkaları ne der?

Hayatımızın içinde yer alan ve bir karar alacağımız sırada ortaya çıkan, “Başkaları ne der?” sözü ışıkları karartan sözlerden birisidir. Yapacaklarımızı, atmak üzere olduğumuz adımı zorlaştıran bir sebep. Çevremizdeki herkesin olaylara bakış açısı farklıdır. Alacağımız kararlarda insanlar farklı da düşünebilir. Herkesin düşüncesine göre hareket eder ve yaşarsak, kendimiz olmaktan uzaklaşırız. Artık “Benim kararım benim adımım” demenin de zamanı…

Sürecin bir parçası olmak

Adım atmak, karar vermek zor da gelebilir ama bu zorluk ilk adımı atana kadardır. Küçük de olsa bir adım atmak, sürecin bir parçası olmak demektir. Attığımız her adım farklı bir ufuk, farklı bir bakış açısı kazandırır. Kendimizi daha iyi hissederiz. Tıpkı tren vagonları gibi. Lokomotif harekete geçmeye karar verir ve başlar. Vagonlar da ona uyarlar. Lokomotif, taşıdığı yük her ne olursa olsun vazgeçmeden devam eder. Karar vermek, verilen karar gereğince adım atmak da böyledir. İlk adımı attığımızda mutlaka bunun devamı gelecektir. Artık harekete geçmişiz demektir.

İnsanlar arasındaki ilişkilerde de ilk adım önemlidir. Bu da kendimize olan saygımızdır. Daha sonra atacağımız adımlarda karşımızdaki insana saygı duymak da peşinden geliyor. Saygı derken kastettiğimiz karşıdaki insanı olduğu gibi kabul etmektir. Yani o insanın, siyasî görüşü, inancı, dili, ırkı gibi. Tabii çok tartışılan bir konudur aynı zamanda. Çok sorguluyorum bazen. Neden bir birlik içinde insanca yaşayamıyoruz diye. Bu da bana adım atamıyoruz cevabını verdiriyor her seferinde. Ardından gelsin peşi sıra düşünceler…

Saygı duymak karşıdaki insanı onaylamak ya da onun düşüncesine katılmak anlamına da gelmiyor. Genelde düşünmeyi pek tercih etmiyoruz, zor bir eylem çünkü. Ve karşıdaki insanın düşüncesine görmezden gelmek gibi kolay bir yol seçiyoruz. Bu yolu değiştirmenin vakti geldi. Karşıdaki insan belki bizimle çok zıt fikirlere sahip olabilir. Onun fikrini yargılamadan kabullenmek ve daha sonra kendi düşüncemizi açıklamamız gerekir. Düşünsenize iki farklı fikirden belki de bir bütün oluşacak ve bambaşka bir fikir ortaya çıkacak. Ne keyif verici… Küçük bir adım neler sunuyor görebiliriz.

Her farklı adım

Küçük bir örnekle yazının kapanışını yapalım. Farklı düşünen insanların bizim hayatımıza yeni bir bakış açısı katacağını düşünmeliyiz. Elektriği bulan insan, tekerleği icat eden insan, çevreyi temizleyen insan… Her farklı adım, özelde o insanı yansıtırken genelde dünyaya katkı sağlayan insan olarak da bize yansır.

Dilerim ki 2021 yılına fikirler dolusu bir yolculukla birlik, sağlık ve mutlulukla devam ederiz. Mutlu yıllar…

 

Yazar

Özge Yıldız

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar