ÖZÜR DİLERİM

      Cumhurbaşkanlığı adayı Tayyip Erdoğan’ın son konuşmalarından bazı küçük bölümleri okuyucularımdan özür dileyerek aşağıya alıyorum. 05 Temmuz 2014’teki Samsun konuşmasından: “Bunlar hangi yüzle halkın karşısına gelecekler… hangi yüzle bizim adayımız şudur, ona oy verin, diyecekler?”  “CHP… yanına MHP’yi de aldı, bazı zavallı figürleri de aldı.” “Cumhurbaşkanı olacaksın, yan gelip yatacaksın.”  06 Temmuz 2014’teki […]


 

 

 

Cumhurbaşkanlığı adayı Tayyip Erdoğan’ın son konuşmalarından bazı küçük bölümleri okuyucularımdan özür dileyerek aşağıya alıyorum.

05 Temmuz 2014’teki Samsun konuşmasından:
“Bunlar hangi yüzle halkın karşısına gelecekler… hangi yüzle bizim adayımız şudur, ona oy verin, diyecekler?” 

“CHP… yanına MHP’yi de aldı, bazı zavallı figürleri de aldı.”

“Cumhurbaşkanı olacaksın, yan gelip yatacaksın.” 

06 Temmuz 2014’teki Erzurum konuşmasından: “Bu CHP… şimdi utanmadan, sıkılmadan halkın karşısına çıkıyor, halktan oy istiyor.” 

“Bunlar monşer, monşerlerin bu tür şeylerle işi olmaz.” 

08 Temmuz 2014’teki TBMM Grup Toplantısı konuşmasından:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin vitrinine bir vazo, bir saksı seçmenin gayreti içindeler.”

“MHP, CHP’nin vagonu, Pensilvanya’nın oyuncağı olmuş.”

08 Temmuz 2014’teki Denizli konuşmasından:
“MHP de CHP’nin vagonu olmuş durumda.” 

“Ana muhalefetin genel müdürü”.

“MHP, DSP yavru biliyorsunuz.” 
“Cumhurbaşkanı olsan ne yazar?… Trilyarder olsan ne yazar?” 

10 Temmuz 2014’teki Tokat konuşmasından:
“Şimdi Kılıçdaroğlu ve Bahçeli hangi yüzle milletin huzuruna gelip adayları için oy isteyecekler?”

“Milletin zekâsıyla dalga geçenler”.

Muhalefet partileri genel başkanlarına  “utanmaz, sıkılmaz” ; cumhurbaşkanlığı adaylarına “saksı, vazo, monşer” ; muhalefet partilerine “vagon, oyuncak, zavallı figür, yavru” diyen; “ne yazar, yan gelip yatmak, dalga geçmek” gibi argo tabirleri kullanan bir cumhurbaşkanlığı adayının bu sözlerini sütunuma alarak bu sayfaları kararttığım için okuyucularımdan tekrar özür dilerim.

Karşı karşıya getirilmedik bir tek devlet ile millet kalmıştı; o da oldu. 08 Temmuz’daki grup konuşmasında Erdoğan aynen şunları söylüyor:
“Eğer bu kardeşiniz seçilirse, tarafsız cumhurbaşkanı olmayacağım. İki taraf var; bir millet, iki devlet. Milletin tarafında olan bir cumhurbaşkanı olacağım.”

Böylece, devletin millete düşman olduğunu da öğrendik. Oysa Anadolu’da en çok kullanılan sözlerden biri şudur: “Allah devlete, millete zeval vermesin!” Bu duayı dilinden düşürmeyen Türk milleti, elbette devleti rakip gören birini seçerek devlete zeval gelmesini istememelidir.

 

 

 

Yazar

Ahmet Bican Ercilasun

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.