OLAĞAN GENEL KURULUMUZ YAPILDI

3, Olağan Genel Kurulumuz Cumartesi günü (19 Aralık 2015) Ziya Gökalp Salonumuzda yapıldı. Çoğunluğun sağlandığının anlaşılması üzerine başlatılan kongre Divan Başkanlığına Aziz BOZATLI getirildi. Divan Katipliklerine ise Hüseyin AKBULUT ve Semih BODUR seçildi. Geniş katılımın sağlandığı genel kurulumuzda; saygı duruşu ve İstiklal Marşını okunmasından sonra Genel Başkanımız Sadi SOMUNCUOĞLU, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak geniş ve […]


3, Olağan Genel Kurulumuz Cumartesi günü (19 Aralık 2015) Ziya Gökalp Salonumuzda yapıldı. Çoğunluğun sağlandığının anlaşılması üzerine başlatılan kongre Divan Başkanlığına Aziz BOZATLI getirildi. Divan Katipliklerine ise Hüseyin AKBULUT ve Semih BODUR seçildi.

Geniş katılımın sağlandığı genel kurulumuzda; saygı duruşu ve İstiklal Marşını okunmasından sonra Genel Başkanımız Sadi SOMUNCUOĞLU, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak geniş ve ihatalı bir değerlendirme yaptı.

Faaliyet, mali ve denetim raporları okunup müzakere edildi.

Daha sonra; düzenli olarak faaliyetleri takip etmek, düzenli olarak aidat ödemek ve daha farklı katkıda bulunmak ölçüleri çerçevesinde değerlendirilerek, üyelerimiz arasından 12 arkadaşımıza anı-ödül verildi.

Ayrıca Kongrede, 5 dalda verilmesi kararlaştırılan armağanları alacak değerli şahsiyetlerin, Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından  belirlenen isimleri okundu. Armağanların, Ocak 2016’da tespit ve ilan edilecek günde düzenlenecek basın toplantısında, Ziya Gökalp Roman yarışmasını kazananlarla birlikte verileceği açıklandı.

MDM ARMAĞANLARI

 1. Atatürk, Türk Milliyetçiliği Şeref Armağanı: Prof. Dr. Mustafa KAFALI – Prof. Dr. Necmettin SEFERCİOĞLU
 1. İsmail Gaspıralı, Türk Dünyası Hizmet Armağanı: TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI – Namık Kemal ZEYBEK
 1. Ziya Gökalp, Bilim Armağanı: Prof. Dr. Aziz SANCAR – Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN
 1. Namık Kemal, Özgür ve Demokrat Basın Armağanı: Yeniçağ Gazetesi – OdaTv’den Müyesser YILDIZ
 1. Yahya Kemal, Fikir – Sanat – Edebiyat Armağanı: Emine IŞINSU – Prof. Dr. A. Bican ERCİLASUN

 

Yeni dönemde görev yapmak üzere seçilenlerin isimleri ve genel kurulda okunmuş olan faaliyet raporu aşağıdadır.

YÖNETİM KURULU:

ASİL ÜYELER:

 1. Sadi SOMUNCUOĞLU, E. Devlet Bakanı
 2. Müfit ÖNER, Araştırmacı-Yazar
 3. Abdullah GÜNDOĞDU, Prof. Dr.
 4. Veli KILIÇ, E. Eğitimci
 5. Bekir Gürkan ÖZGÜN, Bankacı
 6. Bican ERCİLASUN, Prof. Dr.
 7. İskender ÖKSÜZ, Prof. Dr.
 8. Yağmur TUNALI, TRT Proğramcısı, Edebiyatcı, Yazar
 9. Birim AKOĞLU, E. Öğretim Görevlisi
 10. Hanifi YEŞİLOĞLU, Ziraat Mühendisi
 11. Hakan PAKSOY, Elektrik Mühendisi

YEDEK ÜYELER:

 1. Adnan Adıvar ÜNAL, E. Eğitimci
 2. Eşref BAYSAL, E. Ziraat Müh.
 3. Hasan ÇEKİÇ, Uzman İşletmeci
 4. Süleyman KARAHAN, Dr. Ziraat Müh.
 5. Ahmet YAVUZ, E. Bürokrat
 6. Binali ÖRNEK, E. Vaiz
 7. Köksal ÖZENÇ, Elektronik Müh. Bilişim Başuzmanı
 8. Semih BODUR, Yüksek Lisans Öğrencisi
 9. Nevzat ARICAN, Veteriner Sağlık Teknikeri
 10. Ahmet Hamdi ÜNAL, Elektrik Mühendisi
 11. Turgut NEŞELİ, E. Eğitimci

DENETİM KURULU:

ASİL ÜYELER:

 1. Rifat UĞRAR, İnş. Müh.
 2. Cahit BABACAN, Avukat
 3. Veli TAŞ, E. Müfettiş

YEDEK ÜYELER:

 1. Kemal ÜRKMEZ, E. Bürokrat
 2. Hüseyin AKBULUT, Memur
 3. Ahmet ERDEM, E. Müfettiş

 

DÜŞÜNCE MERKEZİ 3. OLAĞAN KONGRE FAALİYET RAPORU

19 Aralık 2015

2008 yılında kurularak faaliyete başlayan Milli Düşünce Merkezi, sekizinci yılına girmiştir. Bu Genel kurul 3. Olağan genel kurulumuzdur; mensuplarımıza ve memleketimize hayırlı olsun, fedakârca çabalarımız Büyük Türk Milletine feda olsun. Genel Kurulumuza hoş geldiniz, değerli heyetinizi selamlıyor ve saygılar sunuyorum.

Her hafta Çarşamba akşamları yaptığımız ‘Bilgi Şöleni’ olarak adlandırdığımız faaliyetimiz üç yüzü aşmış ve aksamadan sürdürülmektedir. Alanlarında uzman ilim, kültür, fikir, din ve siyaset adamlarımız tarafından yapılan sunumların çok eğitici ve faydalı olduğu, katılımcı sayısının binleri aştığı görülmekte ve bu husus çalışma azmimizi artırmaktadır.

Milli Düşünce Merkezimiz tesir alanını genişletmek ve daha etkili faaliyetlere imza atmak için diğer bazı sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği-güç birliği oluşturmaya çalışmıştır. Bu amaçla Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, 21.yy Türkiye Enstitüsü, Karam, 2023 Dergisi ve Turan dergisi ile birlikte DÜŞ-KUR (Düşünce Kuruluşları Birliği) platformunun kurulmasına öncülük etmiştir.

Yine aynı amaçla Türkiye Sivil Toplum Birliği (TÜRK-BİR) platformu gerçekleştirilmiştir.

TÜRK-BİR’in kurucuları;

Toplumsal Düşünce Derneği, Hukukun Egemenliği Derneği, Türk Hukuk Enstitüsü, Demokrasi ve Kadın Derneği, Azerbaycan Kültür Derneği, Türk Ziraat Y. Mühendisleri Birliği, Teknik Eğitim Vakfı, Türk Telekomcular Derneği, Azerbaycan-Kırım İnsan Hakları Derneği, Yör-Türk Vakfı, Yörük Türkmen ve Oğuz Boyları Kültür Dernekleri Federasyonu ile birlikte Milli Düşünce Merkezimizdir.

TÜRKBİR, Türkiye Barolar Birliği, Şehit Aileleri Federasyonu, Ankara Barosu, Orman Mühendisleri Odası ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından da desteklenmektedir.

Milli Düşünce Merkezimiz Ziya Gökalp Salonunda yaptığımız Bilgi Şölenlerinden ayrı olarak Ankara Barosu ve Barolar Birliği salonlarında yapılan Panel, Sempozyum ve Konferanslar; Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte Hocalı Katliamı ve şehitleri anma toplantısı, Ermeni Mezalimi ve Vatan bölünmez toplantıları ile Edirne’den Van’a kadar Türkiye’mizin çeşitli illerinde gerçekleştirdiğimiz Türk Milletine Çağrı ve 1914 olayları ve Ermeni Sorunu konferansları büyük ilgi görmüş ve çok faydalı sonuçlar alınmıştır.

27 Şubat 2015 günü TBB salonunda Emperyalizm ve Aldatılan Kimlik konulu panelde Genel Başkanımız Sadi Somuncuoğlu ile birlikte Uluç Gürkan, Ümit Özdağ, Nurullah Çetin ve İsmail Hakkı Pekin Paşa konuşmuşlardır.

18 Mart (2015) gibi anlamlı bir günde, yine TBB salonunda 1234 Sivil Toplum Kuruluşunun imzaladığı 8 maddelik bildiriyi Şehit Aileleri Federasyonu başkanı Hamit Köse okumuştur. Türk Milletine Çağrımızdır başlıklı bildiriyle, Türk Milletine ait olan egemenliğimizi asla paylaşmayacağımız; Türk adından, milli, üniter, hukuk devletinden vazgeçmeyeceğimiz; çözüm süreci, başkanlık sistemi ve TBMM’ de bölücülüğün kabul edilemez olduğu vurgulanmıştır. Bildiri “Hattı müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır” sözü ile sonlandırılmıştır.

22 Nisan 2015 günü İLESAM ile birlikte Milli Kütüphane konferans salonunda Genel Başkanımız Sadi Somuncuoğlu ile Genel Başkan yardımcımız Nurullah Çetin ve Hanifi Işık, Ermeni Soykırım Yalanı konusunda konuşmuşlardır.

22 Nisan günü Anıtkabir ziyareti ile Atamızın huzurunda, milli konulardaki kararlılığımız, TÜRK-BİR adına Genel Başkanımız Sadi Somuncuoğlu tarafından ifade edilmiştir.

24 Nisan günü TÜRK-BİR Platformu olarak bir basın açıklaması yapılmış, bir ayinde yapacağı konuşmada “soykırım” yalanına yer vermemesi için Papa Francesco’ya, uyarıcı ve kapsamlı rapor gönderilmiştir. Basında da yer alan rapor, ilgili bakanlara, kişilere ve bu arada Diyanet İşleri Başkanına gönderilmiştir.

Ermeni vahşetinin en yoğun yaşandığı Şehit Van ilimizde, 100. Yıl Üniversitesi ile birlikte organize edilen 100. Yılında Gerçekler paneli çok anlamlı bir faaliyet olarak 28 Mayıs 2015 günü gerçekleştirilmiştir. 2 gün süren panelde 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Prof. Dr. Azmi Süslü, Doç. Dr. Bekir Koçlar’la birlikte Milli Düşünce Merkezinden Sadi Somuncuoğlu, Nurullah Çetin, Ömer Lütfü Taşçıoğlu, Hanım Halilova ve Uluç Gürkan birer tebliğ sunmuşlardır.

Anayasadan Türk adının çıkarılması gibi hain teşebbüslere karşı 300 aydın imzalı, Türk Milletine Çağrı başlıklı bildiri ile tarihe not düşülen ve büyük yankı uyandıran Milli Düşünce Merkezinin öncülüğündeki faaliyet, Türk Milletinin milli vicdanında asla unutulmayacaktır.

Cumartesi günleri Merkezimizde yapılan ve aynen Bilgi Şölenleri gibi aksamadan sürdürülen serbest sohbetlerde, gündemi yorumlayan değerli görüş alışverişleri yapılmaya devam edilmektedir.

Merkezimiz dışında, Kabakçı Konağında aylık olarak düzenlenen Kasım ayı Bilgi Şöleni, Atatürk ve Türk Milliyetçiliği konusunda yapılmış, Kültür Eski Bakanımız Namık Kemal Zeybek ve Prof. Dr. Reşat Genç’in sunumları fevkalade doyurucu olmuştur. Aralık ayı Bilgi Şöleni ise Vatan ve Hürriyet şairimiz Namık Kemal konusunu Doç. Dr. Erdoğan Kul anlatmıştır.

Ankara ve diğer İllerimizdeki Orta Dereceli Okullarımızda yürütülen İstiklal Marşı, Bayrak ve Sancağımız konulu konferansların yanında, Çankaya İnsan Hakları Kurulunun çeşitli konularda yürüttüğü çalışmalara da katkı vermeyi sürdürüyoruz.

Milli Düşünce Merkezimiz bünyesinde GENCAY adıyla oluşturulan ve bu adla bir de dergi çıkaran gençlik gurubumuz mensuplarının çoğaldığını ve güçlendiğini görüyor ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Gençlerimiz tarafından yürütülen ve çok faydalı olarak gördüğümüz eğitim faaliyetleri devam ettirilmektedir.

Derneğimiz ihtiyaç duyulan konularda kitap yayını da yapmaktadır. Yayınlarımızın bazıları TBMM üyelerini doğru bilgilendirmek amacıyla Milletvekillerine dağıtılmış, diğer bazıları ise satılmak üzere kitapçılara gönderilmiştir. Son iki yayınımız olarak 100. Yıl (1914-2014) Ermeni iddiaları sebebiyle Ömer Sağlam’ın kaleminden “Ermeniler Buharlaşmadılar”, Gürbüz Mızrak’ın kaleminden “Aldatılan Kimlik” adıyla piyasaya sunulmuştur. Bu eserleri kısa zamanda hazırlayan değerli arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Yayın faaliyetimiz devam edecektir.

Derneğimizin fiziki görünüşünün her geçen gün biraz daha değiştiği, güzelleştiğini ve düzenli hale geldiğini sizler de görmektesiniz. Tabela, dolaplar, askılık, kürsü, hoparlör, tv, perdeler, aydınlatma ve projeksiyon vs. gibi… Üyelerimizin fedakarlıklarına teşekkür ediyoruz. Katkılarının devamını bekliyoruz.

İstanbul Şubemizin Prof. Dr. Yümni Sezen ve Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar öncülüğünde açıldığını ve faaliyete geçtiğini müjdeliyoruz. Resmi açılışı da, 26 Aralık 2015’de Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde değerli bilim ve siyaset adamlarımızın katılımlarıyla yapılacaktır. Bu toplantıya bütün arkadaşlar davetlidir.

Son bir çalışma grubu olarak “Birlikte Türk Milletiyiz” platformunu oluşturduğumuzu bildirmek isteriz. Farklı kesimlerden, Türkiye Kamuoyunun tanıdığı, itibarlı yaklaşık 40 kişiden oluşan bu platform “Türkiye için ne yapabiliriz?” sorusunun cevabı olarak ortaya çıkmıştır. Ocak 2016’da faaliyete geçecek olan “Birlikte Türk Milletiyiz” platformunu bütün üniversitelere yaymayı düşünmekteyiz.

Bilgi şölenlerindeki konferanslar, kıymetli yazılar, açıklama ve duyurulara yer verdiğimiz Web sitemiz dünyanın her yerinden ilgi duyanlarca takip edilmektedir. Dışa açılan pencere görevi yapan sitemizi yenileyerek, daha istifade edilir hale getirmiş bulunmaktayız. Emeği geçen arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyoruz.

Milli Düşünce Merkezi olarak ihdas ve ilan ettiğimiz Ziya Gökalp Roman Yarışmasına 5 edebiyatçımız başvurmuş ve eserleri jüri tarafından okunup değerlendirilecektir. Kısa sayılabilecek bir sürede 5 başvurunun olması sevindirici bir olaydır.

Jürinin raporuna göre, yarışmayı kazananların ödülleri, Ocak 2016’da düzenlenen törenle sahiplerine verilecektir.

Ayrıca Derneğimiz, iki yılda bir verilmek üzere 5 alanda armağan ihdas etmiştir.

Bunlar;

Atatürk, Türk Milliyetçiliği Şeref Armağanı

İsmail Gaspıralı, Türk Dünyasına Hizmet Armağanı

Ziya Gökalp, Bilim Armağanı

Namık Kemal, Hür ve Demokrat Basın Armağanı

Yahya Kemal, Sanat – Edebiyat Armağanı, şeklindedir.

Ayrıca, Derneğimizin çalışmalarına en fazla katılım sağlamak, aidatlarını düzenli ödemek ve daha farklı katkılarda bulunmak ölçüleri çerçevesinde 12 üye ve müdavimimize ödül vermeyi kararlaştırmış bulunmaktayız.

Son iki yıllık faaliyetlerimizden özetleyerek seçtiğimiz bu çalışmalar, sizlerin de desteği ile artarak devam edecektir.

Değerli heyetinizi tekrar selamlıyor, 3. Olağan Genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.

Avatar
Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.