Önce NY Times Şimdi de Economist’te Kırım Skandalı

Rusya’nın Kırım’ı işgalinden sonra ortaya çıkan harita krizinde uluslararası medyanın Kırım’ı Ukrayna toprağı olarak görmemesine tepki geldi. NY Times geçtiğimiz hafta yayımladığı yazıda Kırım’ı ukrayna sınırları içinde göstermemesine tepki gelmiş ve durumu düzeltmişti. Konu hakkında Ukrayna ABD Elçiliği “Kısa bir süre önce The New York Times’da Kırım’sız Ukrayna haritasıyla yayımlanan makaleyi hatırlıyor musunuz? İyi haberlerimiz […]


Rusya’nın Kırım’ı işgalinden sonra ortaya çıkan harita krizinde uluslararası medyanın Kırım’ı Ukrayna toprağı olarak görmemesine tepki geldi. NY Times geçtiğimiz hafta yayımladığı yazıda Kırım’ı ukrayna sınırları içinde göstermemesine tepki gelmiş ve durumu düzeltmişti. Konu hakkında Ukrayna ABD Elçiliği “Kısa bir süre önce The New York Times’da Kırım’sız Ukrayna haritasıyla yayımlanan makaleyi hatırlıyor musunuz? İyi haberlerimiz var; gazete Büyükelçiliğe hatasını gazetenin hem basılı, hem de elektronik versiyonunda düzelttiğini bildirdi.” şeklinde duyurmuştu.

The Economist dergisi Amerika ve Ukrayna hakkında yayınladığı videoda Ukrayna haritasında Kırım’ı göstermedi. Ukrayna’nın Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda Büyükelçiliği Twitter üzerinden açıklama yaparak, derginin Kırım yarımadasının olmadığı bir Ukrayna haritasını kullandığına dikkat çekerken, “Böyle güvenilir ve etkili bir yayının haritayı düzelteceğini umuyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Gelen tepkiler üzerine video yayından kaldırıldı.

Avatar
Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.