Aliyev: Azerbaycan Küresel Bir Aktör

İlham Aliyev Bakü Devlet Üniversitesinin 100. kuruluş yılı kapsamında yaptığı konuşmada Azerbaycan'ın küresel ölçekte büyük bir güç haline geldiğini belirtti. Aynı zamanda Batı'nın Müslümanlara yönelik ayrımcılığını eleştirdi.


Azerbaycan önemli bir lider haline geliyor

Azerbaycan başkanı İlham Aliyev Azerbaycan’ın dünya siyasetinin önemli bir pozisyona geldiğini belirtti.

Azerbaycan haber sitesi Trend.az’ın haberine göre, Azerbaycan Başkanı İlham Aliyev Bakü Devlet üniversitesinin 100. Yılı kutlamasında Azerbaycan’ın sadece devlet kapsamında değil küresel ölçekte önemli bir ülke olduğunu dile getirdi.

Başkan geçtiğimiz iki ay içinde Azerbaycan dış politikasıyla ilişkili önemli olayların da yaşandığının altını çizdi:

“Ekim ayında Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi başkanlığını aldık ve Bakü’de bir zirve düzenledik. Bağlantısızlar Hareketi’nin başkanlığını da yürütmeye başladık. Bu örgüte üç yıl daha başkanlık yapacağız. Bu örgüt BM’den sonraki en büyük ikinci örgüt… İkinci olarak, BM bir lidere sahip değil. Güvenlik konseyinin başkanlığı değişerek oluyorken, hiçbir ülke BM’ye önderlik etmiyor. Bizimki geçici bir liderlik fakat biz BM’den sonraki en büyük örgüte başkanlık ediyoruz ve pozisyonumuz çok önemli olacak. Bir gündem planladık, tartışma için bu sorunları ileteceğiz. Tabi ki  biz kendi sorunlarımızı, adaletsizliğe uğrayan ezilen ülkelerin sorunlarını dile getireceğiz ve savunacağız.”

Aliyev, Kasım ayında Dünya Dini Liderleri İkinci Zirvesi’nin Bakü’de 70 ülkeyle katılımıyla gerçekleştiğinin belirtti:

Aliyev açıklamalarında “Dünyada başka böyle bir kuruluş yok. Bu toplantılar boyunca belki bu insanlar farklı şekillerde konuşuyorlardı. Ancak oturdular , birbirlerini dinlediler ve selamlaştılar. Bizler bunu istiyoruz, çünkü dünya başka bir yöne doğru gidiyor. Çok kültürlülüğün öldüğünü söylediler. Demokrasinin beşikleri Müslüman göçmenler hücrelerde tutuyor ve “İslamı durdurun” çağrıları yapıyor. Onlar göçmenleri kabul edebiliriz diyorlar ancak sadece Avrupalı göçmenleri, Müslümanları kabul etmiyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://en.trend.az/azerbaijan/politics/3156274.html

 

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.