Önkuzu’nun adı şehit edildiği binaya verildi

Gazi Üniversitesi Senatosu bugün aldığı kararla, Teknoloji Fakültesi B Blok binasının adını Ertuğrul Dursun Önkuzu olarak değiştirmiştir.


Paylaşın:

3 Kasım 2020 tarihinde, Dursun Önkuzu’nun şehit edildiği sınıfın bulunduğu yer olan Teknoloji Fakültesi (eski adı Teknik Öğretmen Okulu ) B Blok binasının adının “Ertuğrul Dursun Önkuzu” olarak değiştirilmesine Teknoloji Fakültesi Yönetim Kurulunca oy birliği ile karar verilmişti. Bugün toplanan üniversite senatosu nihai kararı alarak, Teknoloji Fakültesi B Blok binasının adının Ertuğrul Dursun Önkuzu olarak değiştirilmesini karar altına almıştır.

Ertuğrul Dursun Önkuzu, 50 yıl önce, 23 Kasım 1970 tarihinde komünist militanlarca işkencelerle şehit edilmişti. Daha sonra Türkiye, Dursun Önkuzu’yu Emine Işınsu’nun Sancı adlı romanı ile tanımıştı. Şehadetini bilen herkesin yüreğinde duyduğu sancıyı dindirecek herhangi bir şey olmasa da adının bu şekilde yaşatılması, biraz da olsa yüreklerimize su serpmiştir. Gazi Üniversitesi Rektörü ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Ruhu şad olsun!

Kuzu yürür, kuzu yürür.
Önde Önkuzu yürür.
Kuzular meledikçe 
Gönlüme sızı yürür!
Önkuzu hey! Önkuzu!
Önde gider Önkuzu.
Bu bayrak düşmez yere,
Ölmedikçe sonkuzu!
Dursun adı… Dursun adı…
O gitti, dursun adı. 
Dillerde türkü olsun,
Yürekte vursun adı!
Kuzular koç olacak, 
Toy, düğün, göç… olacak 
Bu yıl ki kuzuların 
Adları ‘öç’ olacak!
Yazar

Alperen Okur

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar