Özbekistan Cumhuriyeti, ata sporu güreş ile ilgili yeni kararlar aldı

Özbekistan Cumhuriyeti, güreş sporunu daha başarılı hale getirebilmek için düzenlemeler yaparak Cumhurbaşkanlığı kararnamesini yayımladı.


Özbekistan, ata sporu güreş ile ilgili yeni kararlar aldı.

Özbekistan’da, ata sporu olan güreşi daha iyi bir seviyeye getirebilmek için çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar neticesinde yeni kararlar alındı. Alınan kararlar ile birlikte; yüksek öğretim kurumları öğrencileri arasında iki yılda bir yarışma düzenlenecek. 2020 yılından itibaren yılda bir kez devlet kurum ve kuruluşlarındaki çalışanlar arasında “Cumhuriyetçi Özbek güreşçisi” yarışması yapılacak. 2021- 2022 öğretim yılından itibaren Özbek Devlet Beden Kültürü ve Spor Okullarında güreşe kabul sırasının parametreleri iki katına çıkartılacak. 2021- 2025 yıllarında kademeli olarak güreş okulları kurulacak. Kararnameye göre 2025 yılına kadar ulusal güreş sporu iyi bir seviyeye getirilecek. Ayrıca bu konseptin, 2028’teki Olimpiyat Oyunları programına dahil edilmesi öngörülüyor.
(Kaynak: https://sputniknews-uz.com/society/20201105/15331892/Davlat-tashkilotlari-khodimlari-rtasida-kurash-byicha-musobaa-tkaziladi.html)

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar