Özbekistan’da ana dil kullanımını destekleyen yarışma – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Özbekistan’da ana dil kullanımını destekleyen yarışma

Özbekistan İçişleri Bakanlığı tarafından “21 Ekim Özbek Diline Devlet Dili Makamı Verilen Gün” münasebetiyle “Kimliğimizin Sembolü- Ana Dilim” adlı yarışma düzenliyor.

15 Eylül 2020
Esra Çam

Özbekistan'da ana dilin kullanımı destekleniyor

Özbekistan’da ana dilÖzet: Özbekistan İçişleri Bakanlığı tarafından “21 Ekim Özbek Diline Devlet Dili Makamı Verilen Gün” münasebetiyle “Kimliğimizin Sembolü- Ana Dilim” adlı yarışma düzenlenecektir.Haber Metni: Özbek dilinin, 21 Ekim 1989 tarihinde resmi dil olarak kabul edilişinin 31. yıl dönümü münasebetiyle Özbekistan İçişleri Bakanlığı tarafından “Kimliğimizin Sembolü-Ana Dilim” konulu deneme yarışması düzenleneceği duyuruldu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, amaçlarının Özbek dilinin ülkedeki devlet dili olarak önemini arttırmak, eğitim kurumlarındaki öğrencilerin; vatanseverlik, millî gelenek ve değerlere bağlı birer birey olarak yetiştirmek ve genç nesillere atalarının zengin mirasının ruhunu aktarmak olduğu bildirildi.
Katılımcılar, İçişleri Bakanlığının uzmanlaşmış yatılı okulları ve akademik lise öğrencileri arasında veçişleri Bakanlığı akademisi kursiyerler ve dinleyiciler arasında olmak üzere iki grupta değerlendirilecektir.

Yarışma için başvurular, 10 Eylül-10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yarışmaya katılmak isteyen aday öğrenciler “Kimliğimizin Sembolü-Ana Dilim” konulu Özbekçe yazdıkları denemelerini elektronik ortamda (yazarın imzaladığı taranmış sürümle birlikte) Telegram adresine teslim etmeleri gerekmektedir.

Yarışmanın sonuçları bakanlık gazetesinde duyurulacaktır. Ödül töreni, 21 Ekim 2020’de düzenlenecek ve kazanan adaylara ödülleri takdim edilecektir.
Kaynak: ttps://iiv.uz/uz/news/ichki-ishlar-vazirligi-ozligimiz-timsoli–ona-tilim-mavzusida-onlayn-insholar-tanlovini-elon-qiladi

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları