PKK Erdoğan’ı kandırdı mı?

  Taraf yazarı Uslu, “Bıçak kemiğe dayandı” çıkışının perde arkasını yazdı.    17.08.2011 19:23   Taraf Gazetesi’nin adı “kahine” çıkan yazarı Emre Uslu bugünkü köşesinde bomba gibi iddialar ortaya attı. Ulsu, Başbakan Erdoğan’ın, “bıçak kemiğe dayandı” çıkışının altında yatan nedenleri sıralarken, çok tartışılacak konuları da gündeme getirdi. Uslu’ya göre bayramdan sonraki vurulacak PKK kampları da belirlendi. İşte […]


 

Taraf yazarı Uslu, “Bıçak kemiğe dayandı” çıkışının perde arkasını yazdı.   

17.08.2011 19:23  

Taraf Gazetesi’nin adı “kahine” çıkan yazarı Emre Uslu bugünkü köşesinde bomba gibi iddialar ortaya attı. Ulsu, Başbakan Erdoğan’ın, “bıçak kemiğe dayandı” çıkışının altında yatan nedenleri sıralarken, çok tartışılacak konuları da gündeme getirdi. Uslu’ya göre bayramdan sonraki vurulacak PKK kampları da belirlendi. İşte o yazıdan kısa alıntılar:

“Erdoğan’a bıçak kemiğe dayandı dedirten şey bir aldatılma duygusu. Öcalan’ın ev hapsine izin verilmesinde tam anlaşılmışken gündeme gelen özerklik dayatması hükümeti bayram sonrasında eyleme geçme noktasına getirdi. Erdoğan bütün riskleri göze alıp PKK şiddetini sonlandırmak ve sorunu çözmek için bu anlaşmaya zımnen onay vermişti. Ancak Kürt kanadı tam da bu anlaşmanın arifesinde, hem de Öcalan devletle protokoller belirledik açıklaması yapmışken, anlaşmada olmayan “demokratik özerklik” ilan edip yeni şartlar dayattılar. Erdoğan’a bu dayatma siyasal bir dayatma da değildi üstelik. Doğrudan “özerkliği kabul etmezsen askerler ölür” mesajını vermek için 13 askeri şehit ederek yaptılar bunu.

Bakmayın Aysel Tuğluk’un timsah gözyaşı döküp, “13 askerin öldürüldüğünden haberim olsa  özerklik ilan etmezdik o gün” demesine. Aksine o gün “demokratik özerklik” dayatması için o 13 asker şehit edildi. Bizzat Başbakan’a mesajdı o. İşte bu dayatma Erdoğan’ın çileden çıkmasına neden oldu.

Burada soru şu:  özerklik dayatması Öcalan’a rağmen mi Öcalan’la birlikte mi planlandı. Öcalan’ın kendisinin de zamanlama ve süreci eleştirdiği düşünülürse demokratik özerkliğin sadece AKP’ye dayatılmadığı, Öcalan’a da en azından konjonktürel bir dayatma yapıldığı söylenebilir.”

Emre Uslu bugünkü köşe yazısında Ramazan Bayramı’ndan sonra 3 PKK kampının hedef alındığını da yazdı. Uslu yazısında, “Bu eylem büyük olasılıkla kandil’e değil, sınırlarımız içinde PKK’nın Hakkari’ye 20 km uzaklıktaki en az üç “demokratik özerklik için ikna kampı”na yönelik olacak. Başbakan, PKK’nın bu kamplarda halkı sindirmesini önlemek istiyor” dedi.

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar