PROF. DR. HALİL İNALCIK

Prof. Dr. Halil İnalcık’ı Kaybettik, Büyük Türk Milletinin başı sağ olsun. Cihan harbinin muhataralı bir vaktinde, 1916’da dünyaya gelen Büyük Türk tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık’ı yine ülkemizin muhataralı bir sürecinde kaybettik. İnalcık hoca Cumhuriyetin ilim – irfan sahasında yükselme ülküsünün hayata geçirilmesinde çok önemli bir kuşağın temsilcisidir. Hocası olan Köprülü ve Mükrimin Halil, Togan […]


Prof. Dr. Halil İnalcık’ı Kaybettik, Büyük Türk Milletinin başı sağ olsun.

Cihan harbinin muhataralı bir vaktinde, 1916’da dünyaya gelen Büyük Türk tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık’ı yine ülkemizin muhataralı bir sürecinde kaybettik.

İnalcık hoca Cumhuriyetin ilim – irfan sahasında yükselme ülküsünün hayata geçirilmesinde çok önemli bir kuşağın temsilcisidir. Hocası olan Köprülü ve Mükrimin Halil, Togan gibi birinci kuşakların sonra gelen Osman Turan, Mehmet Altay Köymen, Tayyip Gökbilgin, İbrahim Kafesoğlu gibi ikinci kuşak tarihçilerin arasında seçkin bir yere sahiptir.

Osmanlı içtimai, iktisadi, siyasi ve kültürel hayatının çağdaş ilmi usullerle aydınlatılması ve bu yolla milli tarihimizin hak ettiği değeri bulması yolunda büyük bir boşluğu doldurmuştur. Osmanlı devri Türk tarihi hakkında bilhassa Fatih devri çalışmaları ile Batılı yanlı yaklaşımları tashih ederek, milli tefekkürümüze büyük zenginlik katmıştır. Bu sebeple Fatih Camii haziresinde defnedilmesi isabetli bir seçim olmuştur.

Onun siyasi çatışmalardan uzak yaşamı, üretkenliğini ve bilimselliğini daha belirgin hale getiren hususiyetlerindendir. Ancak bu durum onun tavrını kısıtlamamış, milli meselelere ve tartışmalı konulara, ilmin soğukkanlı ve yansız tavrıyla cevap vermiş bu yolla millete olan vazifesini hakkıyla ifa etmiştir.

Hoca’nın, fasılasız ilimle geçen hayatında yazdıkları yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar