Rum Ticaret Bakanı Paschalides: Doğal gaz çıkarılmasına kısa sürede başlanacak

14.05.2011   Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Antonis Paschalides, doğal gaz çıkarılmasına 2011’in sonunda veya 2012’nin başında başlanacağını duyurdu. Paschalides Salı günü yaptığı açıklamada, Genel Gaz Kurumu’nun (DEFA) talimatı aldığını ve çok kısa sure içerisinde Avrupa Birliği fonları kullanılarak doğal gaz ağı için inşaat çalışmalarının başlayacağını bildirdi. Bakan, “Gerekmesi halinde bekleyen bütün konular için belirli […]


Paylaşın:

14.05.2011 
 
Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Antonis Paschalides, doğal gaz çıkarılmasına 2011’in sonunda veya 2012’nin başında başlanacağını duyurdu.

Paschalides Salı günü yaptığı açıklamada, Genel Gaz Kurumu’nun (DEFA) talimatı aldığını ve çok kısa sure içerisinde Avrupa Birliği fonları kullanılarak doğal gaz ağı için inşaat çalışmalarının başlayacağını bildirdi.

Bakan, “Gerekmesi halinde bekleyen bütün konular için belirli fikirler, öneriler ve senaryolar yapılması amacıyla uzmanlar çağrılacaktır ki bakan kararlar alabilsin” şeklinde konuştu.

Bazı konuların karar için Bakanlar Kurulu’na götürüleceğini bazılarının da olduğu gibi onaylanacağını ifade eden Paschalides, doğal gazla ilgili danışma komitesinin sorumluluklarını anlattı.

Antonis Paschalides, alınması gereken kararlar, uygulanması gereken kararlar olduğunu kaydetti ve “Devam edeceğiz, ya 2011’in sonunda ya da 2012’nin başında doğal gaz çıkarmaya başlayacağız” dedi.

Konuşmasında, Enerji Merkezi için Avrupa Birliği tarafından ayarlanan ve Paschalides’in müdahalesiyle Kıbrıs’ın lehine ‘bloke edilen’, kısa süre içerisinde doğal gaz dağıtım ağı yapımı için çalışmalarının başlanacağı 10 milyon Avro’dan da bahseden Bakan, “Bu 10 milyon Avro’yu bloke ettik. Bu fonları herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Çoğunlukla ağ için kullanacağız. DEFA’ya başlaması için talimatı verdim. Oradaki doğal gazın nasıl, ne zaman ve ne şekilde olduğuna bakılmaksızın ağ hemen başlatılacak” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Mısır ve İsrail’le ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin sınırlarını belirleyen iki anlaşma imzalamıştı. Lübnan’la üçüncü anlaşmanın Lübnan Parlamentosu’nda onaylanması gerekiyor. İsrail, Kıbrıs’ın bir alanına sınırlı alanlarından birinde geniş kaynaklar saptamıştı.

ABHaber, 11-05-2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar