‘Savaş bitti, IRA artık yok’

Kuzey İrlanda’da geçen hafta sonu gerçekleşen bombalı saldırıyı kınayan Sinn Fein lideri Gerry Adams, ”IRA’ya yardım ettiğinizi sanmayın. Savaş bitti, IRA artık yok” ifadelerini kullandı. DUBLİN – Kuzey İrlanda’nın Omagh kentinde geçen hafta sonu polis memuru Ronan Kerr’in ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı kınayan Sinn Fein lideri Gerry Adams, kendilerini “cumhuriyetçi” olarak niteleyen silahlı gruplara sert […]


Paylaşın:

Kuzey İrlanda’da geçen hafta sonu gerçekleşen bombalı saldırıyı kınayan Sinn Fein lideri

Gerry Adams, ”IRA’ya yardım ettiğinizi sanmayın. Savaş bitti, IRA artık yok” ifadelerini kullandı.

DUBLİN – Kuzey İrlanda’nın Omagh kentinde geçen hafta sonu polis memuru Ronan Kerr’in ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı kınayan Sinn Fein lideri Gerry Adams, kendilerini “cumhuriyetçi” olarak niteleyen silahlı gruplara sert mesajlar gönderdi.

Silah bırakan İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein’in lideri Adams, kişisel internet sitesinde yaptığı açıklamada, cumhuriyetçi mücadeleye destek vermiş pek çok kişinin bu tür eylemlere tepki duyduğunu anlatarak, partisinin “yasa dışı etkinlikleri ifşa etmeye ve bunların karşısında durmaya kararlı olduğunu” bildirdi.

Saldırıyı düzenleyenlerin tutarlı bir stratejisi olmadığını kaydeden Adams, “Ronan Kerr’i öldüren IRA değil” diyerek, “IRA’ya yardım ettiğinizi sanmayın. Savaş bitti, IRA artık yok” ifadelerini kullandı.

Silahlı gruplardan eylemlerine bir an önce son vermelerini isteyen Adams, “barış sürecini benimseyen ve buna destek olan IRA’nın, silahlı mücadeleye demokratik bir alternatifin ortaya çıkmasının ardından sahneden çekildiğini” belirtti.

İrlanda’da 25 Şubat genel seçiminde halk desteğini arttıran Sinn Fein’in, 166 üyeli İrlanda meclisinde 14 sandalyesi bulunuyor.

Kuzey İrlanda emniyetine yeni katıldığı belirtilen Katolik polis memuru Ronan Kerr (25), 2 Nisan’da işe gitmek üzere evden çıktığında, aracına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Henüz saldırıyı üstlenen bulunmamasına karşın, sorumluların Kuzey İrlanda’da faaliyetlerini sürdüren muhalif cumhuriyetçi gruplardan biri olduğuna neredeyse kesin gözle bakılıyor.

Ronan Kerr için bugün Omagh’da düzenlenmesi planlanan “Barış Yürüyüşü”ne çok sayıda kişinin katılması bekleniyor. Olayla ilgili gözaltına alınan 3 şüphelinin sorgusu sürüyor.

SALDIRI GİRİŞİMLERİ

IRA’nın silah bırakmasının ardından ortaya çıkan ve Kuzey İrlanda’nın İngiltere ile bağlarını kopartmasını isteyen bazı örgütler, son zamanlarda özellikle polisi ve resmi kurumları hedef alan şiddet eylemleriyle gündeme gelmeye çalışıyor.

Kuzey İrlanda polisinin dün Dublin-Belfast yolunda çalıntı bir aracın içinde bularak etkisiz hale getirdiği bomba da bu örgütlerin son dönemlerde faaliyetlerini artırdığının en yeni göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Polis, geçen ay ülkenin ikinci büyük kenti Derry’de (Londonderry) bir başka bombalı saldırıyı önlemiş, bombanın patlaması durumunda ciddi boyutta can ve mal kaybının meydana gelebileceğini belirtilmişti.

10 Nisan 2011

————–

Merkezimizin notu:

İra terörü,  resmi görevlilerin pazarlıkları sonucunda veya taviz üstüne taviz vererek  yok olmadı. Mücadele ederek yenilip yok edildi. Resmi görüşmeler teslim şartları için yapıldı.
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar