SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK’IN AÇIKLAMALARI GERÇEKLERLE BAĞDAŞMIYOR !…

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis ile birlikte 16 Nisan 2017’de,      Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası’nı ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili haber, resim ve video görüntüleri Yeniçağ, Aydınlık ve Sözcü Gazeteleri ile görsel basında yayımlandı. TBMM’de verilen resepsiyonda, Savunma Bakanı Fikri Işık’a, Kammenos’un Aydın Eşek Adası’na gitmesine ilişkin olarak […]


Paylaşın:

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis ile birlikte 16 Nisan 2017’de,      Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası’nı ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili haber, resim ve video görüntüleri Yeniçağ, Aydınlık ve Sözcü Gazeteleri ile görsel basında yayımlandı.

TBMM’de verilen resepsiyonda, Savunma Bakanı Fikri Işık’a, Kammenos’un Aydın Eşek Adası’na gitmesine ilişkin olarak soru soruldu. Fikri Işık cevap olarak, “Yunan Savunma Bakanı şov yapıyor. Onların şovuna alet olacak bir tutum içinde olmayacağız ama Türkiye’nin hiçbir şekilde emrivakiye boyun eğmeyeceğini de başta Yunan Savunma Bakanı olmak üzere hepsi çok iyi biliyor.” dedi.

Savunma Bakanı Fikri Işık’ın söylemleri gerçeklerle bağdaşmıyor. İşte somut ve emrivaki örnekler;

06 Ocak 2009’da, eski Yunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Aydın Eşek Adası’na geldi, işgalci Yunan askerlerini ve Yunan sancağını selamladı.

     Papulyas, Aydın Eşek Adası Belediye Başkanı Evangelos Kottoros ile birlikte Belediye Başkanlığı Binasının önünde fotoğraf çektirdi. Binaya asılı tabelada, “Yunanistan Cumhuriyeti, Güney Ege Bölgesi, Oniki Ada İli, Eşek Adası Nahiyesi” yazılmış. Anılan tabela, 2009’dan beri sekiz yıldır yerinde duruyor. Yunanistan Aydın Eşek Adası’nı ilhak etmiş.

     26 Haziran 2014’de, eski Yunan Savunma Bakanı Avramopoulas, Aydın Eşek Adası’na gelerek adadaki Yunan SAT Komandolarını denetledi. Kardak kahramanı Türk SAT Komandoları kumpasla içeri tıkılıp tutsak edilirken, Eşek Adası’na Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin himayesinde Yunan SAT Komandoları yerleştirilmiş.  Adanın limanında bir de Yunan Hücumbotu var.

08 Aralık 2015’de, Hollanda Savunma Bakanı Bayan Hennis, Hollanda Göçmen Bakanı Dijkhoff, Yunan Savunma Bakanı ile birlikte Aydın Eşek Adası’na geldi. Yasadışı yollardan, helikopterle ve pasaportsuz olarak Eşek Adası’na giriş yapan bakanlar Belediye Başkanı Kottoros ile birlikte fotoğraf çektirdi.

16 Nisan 2017’de, Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis ile birlikte Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası’na geldi.

Kammenos’un, Eşek Adası’na gelirken, Türk hava sahası içinde uçtuğu uyarısında bulunan Türk Hava Kontrolörüne Türkçe küfür ettiği iddia edildi. Küfür iddiası, Savunma Bakanı Fikri Işık ve Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal tarafından yalanlanmadı. Ayrıca Yunan Savunma Bakanına da yazılı olarak küfür olayı soruldu. Kammenos, soruya cevap vermeyerek küfür ettiğini kabul etti.

*Yunan Savunma Bakanı Kammenos’un Aydın Eşek Adası’na gelişi engellenmedi.

*Kammenos’u taşıyan Yunan askeri helikopteri, 16 Nisan 2017’de, Türk hava sahasını tam 6 mil ihlal etti. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

*Hava Kontrolörü Türk subayına küfür eden küfürbaz ve küstah bakan Kammenos’a haddi bildirilmedi.

*Aydın Eşek Adası’nın Yunanistan’a ilhak edildiğini gösteren tabela halâ yerinde duruyor.

*Yunan SAT Komandoları ve Yunan Hücumbotu halâ Aydın Eşek Adası’nda görev yapıyor.

*Hollandalı Bakanlar Eşek Adası’na yasadışı yollardan ve pasaportsuz olarak giriş çıkış yaparken müzik notası bile verilmiyor.

     Bütün bunlar olup biterken Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin hiçbir şekilde emrivakiye boyun eğmeyeceğini iddia ediyor. Verilen somut emrivaki örneklerle Bakan Işık’ın açıklamaları mukayese edildiğinde, Işık’ın söylemlerinin içi boş söylemler olduğu ve gerçeklerle bağdaşmadığı açık olarak görülüyor.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri  

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar