Seçim sonucu size tuhaf gelmiyor mu?

Beş ayda oyların bu kadar değişmesi size tuhaf gelmiyor mu? Ekonomik göstergeler aşağı doğru gittiği hâlde bu sonuç size tuhaf gelmiyor mu? Terörün arttığı, şehitlerin birer birer değil onar onar geldiği bir ortamda iktidarın oyunu bu kadar artırmış olması size tuhaf gelmiyor mu? Kitle ölümlerinin yaşanmasına, Ankara’nın göbeğinde 102 kişinin canını alan eyleme rağmen iktidar […]


Beş ayda oyların bu kadar değişmesi size tuhaf gelmiyor mu?

Ekonomik göstergeler aşağı doğru gittiği hâlde bu sonuç size tuhaf gelmiyor mu?

Terörün arttığı, şehitlerin birer birer değil onar onar geldiği bir ortamda iktidarın oyunu bu kadar artırmış olması size tuhaf gelmiyor mu?

Kitle ölümlerinin yaşanmasına, Ankara’nın göbeğinde 102 kişinin canını alan eyleme rağmen iktidar partisinin dokuz puan birden yükselmesi size tuhaf gelmiyor mu?

Paralel yapının kumpaslarında da PKK’nın ülkeyi silahla doldurmasında da “aldandık” diyerek itirafta bulunan liderlerine rağmen bu partinin bu sonucu alması size tuhaf gelmiyor mu?

13 yıllık yıpranma payı bir yana ülkenin vahim gidişine yol açan en önemli iki konuda, paralel yapı ve terör konusunda yanıldıklarını söyleyerek bir bakıma suçluluklarını itiraf etmiş olan bir iktidarın bu yükselişi size tuhaf gelmiyor mu?

Son yıllardaki seçimleri çok az yanılma payıyla bilen bu kadar anket şirketinin, biri hariç tamamının bu ölçüde yanılmış olması size tuhaf gelmiyor mu?

Ve nihayet siyasilerin, basın yayın organlarının “demek ki şu şu sebeplerden dolayı halkın eğilimi böyle çıktı” dışında başka bir şey olacağını düşünmemesi size tuhaf gelmiyor mu?

Yukarıdaki soruları bir yana bırakalım ve Sözcü gazetesinin 02 Kasım 2015 tarihli (saat: 12:11) şu başlığına bir göz atalım: ‘Seçim sonuçları yanlış’ iddiası!

Başlıktan sonra haber şöyle devam ediyor:

“1 Kasım seçimlerinde AKP tek başına iktidar çıktı. Ancak Twitter’da paylaşılan bu mesajlar ortalığı karıştırdı… Twitter’da, oyların normalden çok fazla artmasını vurgulayan bu paylaşımların ardından ise YSK’nın seçim takip sistemini kapattığı iddia edildi.”

Gazetenin verdiği Twitter mesajlarından  birkaçı şunlar:

“K.Çekmece’de 19 bin oy kaybı var HDP ve MHP’de. CHP’de 10 bin yükseliş. Geriye 9 bin oy kalırken AKP 47 bin artmış.”

“Esenyurt’ta HDP ve MHP’de 18 bin kayıp var. CHP 9 bin arttırmış. AKP 44 bin arttırmış.”

“Beylikdüzü’nde MHP ve HDP’de sadece 2000’lik kayıp var. CHP 8000 arttırırken AKP ise 17 bin arttırmış.”

“Avcılar’da 8 binlik kayıp varken CHP 10 bin oy arttırmış. AKP ise 23 bin.”

Henüz sandıkların yaklaşık %98’i açılmışken atılan tweetler bunlar. Ayrıca anılan bölgelerdeki seçmen sayısı ve kullanılan oy miktarları araştırılmadan verilen sonuçlar. Ama yine de AKP lehindeki oy fazlalıkları dikkat çekici değil mi? Siyasi partilerin bunları araştırması ve bir olağan dışılık gördükleri takdirde gerekli işlemleri yapmaları gerekmez mi?

Yazar

Ahmet Bican Ercilasun

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar