‘Suriye tankları Hama’yı kuşattı’

14.05.2011   Suriye askerleri ve tanklarının ülkenin orta kesimindeki Hama şehrinin etrafını sardıkları bildiriliyor. BEYRUT – Suriyeli insan hakları eylemcisi Mustafa Osso, tankların desteğindeki askerlerin, 1982’deki ayaklanmanın kanlı şekilde bastırıldığı Hama kentinin çevresine konuşlandığını ve güvenlik güçlerinin gözaltılara başladığını ileri sürdü. Suriye İnsan Haklarını Gözleme örgütünden Rami Abdürrahman da yarın düzenlenecek protesto gösterileri öncesinde ülke çapında […]


14.05.2011 
 
Suriye askerleri ve tanklarının ülkenin orta kesimindeki Hama şehrinin etrafını sardıkları bildiriliyor.

BEYRUT – Suriyeli insan hakları eylemcisi Mustafa Osso, tankların desteğindeki askerlerin, 1982’deki ayaklanmanın kanlı şekilde bastırıldığı Hama kentinin çevresine konuşlandığını ve güvenlik güçlerinin gözaltılara başladığını ileri sürdü.

Suriye İnsan Haklarını Gözleme örgütünden Rami Abdürrahman da yarın düzenlenecek protesto gösterileri öncesinde ülke çapında gözaltıların yapıldığını söyledi. Abdürrahman, “Yetkililer gösteri yapabilecek herkesi gözaltına alıyor” dedi.

Abdürrahman, kuzeydeki Deir Ezzor şehrinde, cuma namazından sonra gösteriye katılacakları saptamak için Usame Bin Affan camisinin içine ve dışına kameralar yerleştirildiğini söyledi.

 ‘AYAKLANMAYACAĞIM’ İMZASI

Rami Abdürrahman ayrıca, daha önce gözaltına alınanlara, işkence görmedikleri ve bir daha “ayaklanmaya” katılmayacakları sözünü verdikleri kağıtların zorla imzalatıldığını da belirtti.

ESAD SÜNNİ DİN ADAMLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Bu arada özel El Vatan gazetesi, Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın Hama’dan bir Sünni din adamları heyetiyle 4 saat süren görüşme yaptığını yazdı.

Gazete, din adamlarının Esad’dan, 1982’den bu yana çözümsüz kalan bazı sorunları çözmesini istediğini bildirdi.

REUTERS

12 Mayıs 2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar