Suriye’de neler oluyor?

Suriye’den dönerken THY uçaklarında Yeniçağ olmadığını bildiğim için diğer Türk gazetelerine göz atabildim. Dışarıdan bakınca Türkiye gazeteleri, Amerikan basını gibi görünüyor. Hatta, Amerikancılıkta Amerika’yı bile geride bıraktıkları ortada. Bu durum, iktidara yalakalıktan kaynaklanıyor ama Amerikan yalakalığına dönüşmüş… Zaten, aynı basının elemanları, Suriye’den haber yazdırırken gözümüzün önünde yalan söylüyordu.. Tabii iki gün içinde her şeyi anlamak […]


Paylaşın:

Suriye’den dönerken THY uçaklarında Yeniçağ olmadığını bildiğim için diğer Türk gazetelerine göz atabildim. Dışarıdan bakınca Türkiye gazeteleri, Amerikan basını gibi görünüyor. Hatta, Amerikancılıkta Amerika’yı bile geride bıraktıkları ortada.

Bu durum, iktidara yalakalıktan kaynaklanıyor ama Amerikan yalakalığına dönüşmüş… Zaten, aynı basının elemanları, Suriye’den haber yazdırırken gözümüzün önünde yalan söylüyordu..
Tabii iki gün içinde her şeyi anlamak mümkün değil ama, çok güvenilir, objektif kaynaklardan bilgi aldım. Ayrıca Hama şehrine de gittik.
Peki neler oluyor Suriye’de?

***

Hama şehri, kökleri Emevi-Abbasi dönemine kadar dayanan geleneksel bir yapı üzerinde yaşamaya devam eden bir şehir. Üç önemli aşiret var ve bunlar Selefi yorumlar da dahil İslam’ın radikal görüşlerini benimsiyorlar. Suudi Arabistan ile ilişkileri çok iyi. Suudi Arabistan’da yaşayan ve Hama’ya gidip gelen çok sayıda insan var. Ayrıca, Lübnan’daki Hariri ailesinin, Suriye’deki iç kargaşayı desteklediğine dair bilgiler var. Hatta Lazkiye’nin bir mahallesinde terör eylemleri yapan gruplara deniz yoluyla Hariri’den yardım gitmesin diye Suriye savaş gemileri kıyılarda dolaşınca bunu dünyaya,  “Suriye, Lazkiye’yi bombalıyor” diye yansıttılar.

Yalan üretim merkezlerinden biri El Cezire televizyonu ama Türkiye televizyonları da son zamanlarda onlardan aşağı kalmıyor.
Hama’da silahlı gruplar, polis karakollarına, bankalara, hastanelere bombalı saldırılarda bulunuyor. Güvenlik kuvvetleri müdahale edince de bunu dünyaya, Suriye Hama’yı bombalıyor diye duyuruyorlar. Oysa Hama yerinde duruyor. Sadece teröristlerin yaktığı binalarda hasar var.

yazının devamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=19508

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar