Teröre karşı Susam Sokağı

Amerika, dünyaca ünlü çocuk programı Susam Sokağı’nı Pakistan’daki çocukları eğitmek için kullanacak. Tüylü kuklalardan oluşan Susam Sokağı ekibi Pakistan’a gitmeye hazırlanıyor. Amerika, Pakistanlı çocukları terörizm ve radikal dincilikten uzak tutmak amacıyla dünyaca ünlü çocuk programını Pakistan’a gönderiyor. Ülkemizde de uzun sure yayınlanan Susam Sokağı’nın Pakistan’daki bölümlerinde ‘Minik Kuş’ ve ‘Kurabiye Canavarı’ gibi karakterler yer almayacak. […]


Paylaşın:

Amerika, dünyaca ünlü çocuk programı Susam Sokağı’nı Pakistan’daki çocukları eğitmek için kullanacak.

Tüylü kuklalardan oluşan Susam Sokağı ekibi Pakistan’a gitmeye hazırlanıyor. Amerika, Pakistanlı çocukları terörizm ve radikal dincilikten uzak tutmak amacıyla dünyaca ünlü çocuk programını Pakistan’a gönderiyor.

Ülkemizde de uzun sure yayınlanan Susam Sokağı’nın Pakistan’daki bölümlerinde ‘Minik Kuş’ ve ‘Kurabiye Canavarı’ gibi karakterler yer almayacak. Pakistan’a özel olarak çekilecek 123 bölümde başrolü Rani adlı 6 yaşındaki bir Pakistanlı çocuk oynayacak. Çiftçi bir ailenin kızı olan Rani ve diğer Susam Sokağı karakterleri, ‘dhaba’ adı verilen tipik bir Pakistan köyünde yaşayacak. Şovun ana karakterlerinden Elmo da Pakistan versiyonunda rol alacak.

Amerikan Uluslararası Gelişim Kurumu (Agency for International Development) bu proje için 20 milyon dolar ayırdı. Projenin işbirlikçilerinden Faizaan Peerzada ise program için şunları söylüyor: “Amaç çocukları öğrenim yolunda ilerlemeye hazırlamak ve onları eğitime teşvik etmek. Böylesine kritik bir zamanda Pakistan’daki çocukların eğitimi, çok ciddi bir iş.”

Programın amacı çocukları radikal dincilikten uzak tutmak ve ülkedeki gelişimi desteklemek olacak.

10 Nisan 2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar