Türk dünyası müzelerine sanal tur düzenleniyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Asırlık çınar Bozkurt İlham Gencer’le sanat ve siyaset bir arada   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö

Türk dünyası müzelerine sanal tur düzenleniyor

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı ile Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, Müzeler Haftası dolayısıyla Türk dünyası müzelerine sanal tur düzenlenecek.

16 Mayıs 2020
Hilal Ülkü Şahin ve Nuray Türksoy
Türk Dünyası
Türk dünyası müzelerine sanal tur düzenleniyor

18 Mayıs Pazartesi günü başlayan turun ilk durağı Azerbaycan Ulusal Halı Müzesi olacak. Haftanın kalanında ise program şöyle: 19 Mayıs – Kazakistan Ulusal Müzesi, 20 Mayıs – Kırgız Ulusal Sanat Müzesi, 21 Mayıs – Türkiye Troy Müzesi, 22 Mayıs – Özbekistan Devlet Tarih Müzesi ve 23 Mayıs – Macaristan Ulusal Müzesi. 24 Mayıs Pazar günü ise resmi kapanışın ardından sona erecek.
Amaç, karantina günlerinde Türk tarihi, kültürü ve sanatının tanınmasına katkıda bulunmak. Sanal tura, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezinin Facebook üzerinden oluşturduğu etkinlikten (https://www.facebook.com/events/2935726859882214/) ulaşılabilecek.

***

(Azerbaycan lehçesi)

Beynəlxalq Türk Mədəniyyət Fondu ilə Azərbaycan Təhsil Nazirliyi Uşaq-Gənclik İnkişaf Mərkəzi tərəfindən keçirilən tədbirdə , Muzeylər Həftəsi səbəbiylə Türk dünyası muzeylərinə virtual gəzinti keçiriləcək . 18 May bazar ertəsi günü başlayan gəzintinin ilki Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi olacaq. Həftənin qalanında isə proqram belədir : 19 May – Qazaxıstan Milli Muzeyi , 20 May – Qırğızıstan Milli İncəsənət Muzeyi , 21 May – Türkiyə Troy Muzeyi , 22 May – Özbəkistan Dövlət Tarix Muzeyi və 23 May – Macarıstan Milli Muzeyi. 24 May bazar günü isə rəsmi qapanışın ardından sona çatacaq.
Məqsəd , karantin günlərində Türk tarixi , mədəniyyəti və incəsənətinin tanınmasına töhvə verməkdir . Virtual gəzintiyə , Azərbaycan Təhsil Nazirliyi Uşaq-Gənclik İnkişaf Mərkəzinin Facebook üzərindən yaratdığı fəaliyyət səhifəsindən (https://www.facebook.com/events/2935726859882214/) baxıla biləcək.

Kaynak: (https://www.arti49.com/turk-dunyasi-muzelerine-sanal-tur-duzenlenecek-2315750h.htm , 16/05/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: