Türk Dünyası Öykü Festivali Zeytinburnu’nda

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı tarafından 2-4 Haziran 2022 tarihlerinde "4. Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali" düzenlendi. 2 Haziran Perşembe günü sanatçı Azerin'in konseri ile başlayan etkinlikler, 4 Haziran cumartesi günü sona erdi.


Bu sene dördüncüsü düzenlenen Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali çerçevesinde Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Türk dünyasının değişik bölgelerinden öykü yazarları ve çevirmenler, 2-4 Haziran günlerinde İstanbul Zeytinburnu’nda bir araya geldi.

Festival ile kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi ve edebi eserlerdeki akrabalıkların vurgulanması hedefleniyor. Festival günlerinde, “Çağdaş Özbek Öyküsü”, “Dijital Çağda Hikâyeler Anlatmak”, “Çağdaş Azerbaycan Öyküsü”, “Türk Dünyası Sanatçıları Arasında Sahih Bir Bağ Var mı?”, “Çağdaş Kazak Öyküsü”, “Türk Lehçeleri Arasında Edebi Çeviri”, “Türk Dünyası ve Süreli Yayınlar”, “Türk Dünyasının Kurucu Ortak Metinleri Var mı?” gibi çeşitli toplantı ve müzakereler düzenlendi.

Bu sene festivalde odak ülke olarak Azerbaycan belirlendi. Azerbaycan’dan Yazarlar Birliği Başkanı Anar’ın da içinde yer aldığı yazarlar ve çevirmenler programa katıldı.

Öte yandan, etkinlik günlerinde Fatemeh Saba Jafari’nin Dede Korkut hikâyelerinden esinlenerek oluşturduğu On Üç Minyatür Sergisi açıldı.

Etkinlik çerçevesinde düzenlenen tüm toplantılar, Zeytinburnu Belediyesine ait https://www.youtube.com/c/ZeytinburnuKSM web adresinde yayımlanıyor.

Kaynak: https://zeytinburnu.istanbul/etkinlikler/4-zeytinburnu-turk-dunyasi-oyku-festivali/ (04/06/2022)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar