Uluslararası Türk Akademisi 10 yaşında – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Uluslararası Türk Akademisi 10 yaşında

3 Ekim 2009 tarihinde, Nahçıvan’da gerçekleşen Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları IX. Zirvesi’nde Nursultan Nazarbayev’in öneride bulunması üzerine kurulan Uluslararası Türk Akademisi, 25 Mayıs 2010 tarihinde Nur-Sultan şehrinde çalışmalarına başladı.

25 Mayıs 2020
Hilal Ülkü Şahin
Türk Dünyası
Uluslararası Türk Akademisi 10 yaşında

Akademi, Türk dünyası ile ilgili bilimsel araştırmaları yöneten, uluslararası ilmi bir merkeze ihtiyaç duyulması sebebiyle kuruldu.Tarih, kültür, edebiyat gibi alanlarda faaliyetler yürüten Uluslararası Türk Akademisi, eğitim ve bilim alanlarında da kardeş ülkeler arasında ortak projelere imza atıyor. 10 yılda çeşitli ülkelerden bilim insanlarının katılımıyla 120’den fazla bilimsel etkinlik düzenlendi, 170’ten fazla bilimsel çalışma yayımlandı. Akademi tarafından hazırlanan ders kitapları, müfredatlarda yer aldı. Akademi bünyesinde Türk Müzesi ve 70 bin kitap barındıran Türk Kütüphanesi bulunuyor. BM, UNESCO, IRCICA, ISESCO gibi uluslararası kuruluşlarla da çeşitli projeler aracılığıyla iş birliklerinde bulunan akademiye son olarak Macaristan gözlemci üye olarak katıldı.

Kaynak: (http://twesco.org/tr/2020/05/25/5206/ , 25/05/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları