Ünlü yönetmen ve senaryo yazarı Hasan Seyidbeyli anıldı

Azerbaycan kültürünün tanınmış temsilcisi, senaryo yazarı, yönetmen, yazar, Halk Sanatçısı Hasan Seyidbeyli'nin doğumunun yüzüncü yılı kutlanıyor.


 

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Başkanı İlham Aliyev, 19 Ağustos 2020 tarihinde Hasan Seyidbeyli’nin yüz yıllık jübilesi hakkında bir karar imzaladı.

Kültür Bakanlığı Sinema Şubesi ve “Azerbaycanfilm” Sinema Stüdyosu yetkilileri ile, kültür ve sinema insanları Hasan Seyidbeyli’nin mezarını ziyaret ettiler. Sanatçının hâtırası ihtiramla anıldı ve mezarı üstüne gül desteleri konuldu.

Hasan Seyidbeyli, 1920 yılında Bakü’de doğdu. 1938’de başladığı Leningrad Sinema Mühendisleri Enstitüsü’nde bir yıl Ses Operatörlüğü eğitimi gördü. Ardından, Moskova Devlet Sinema Enstitüsü’nde S. Ayzenştayn ve G. Kozintsev Atölyelerinde sinema yönetmenliği eğitimini tamamladı. Aynı enstitü nezdinde Yüksek Senaryo kurslarına katıldı.

Profesyonel yönetmenliğe başlamadan önce romanlar ve tiyatro oyunları yazdı, dönemin edebiyat ve kültür dergilerinde hikâye ve yazıları yayımlandı. Bu eserleri okuyucu ve tenkitçiler tarafından merakla karşılandı. Daha sonra eserlerinden bazıları yabancı dillere çevrildi.

1962 yılında kendi hikâyesinden sinemaya uyarladığı “Telefoncu Kız” adlı filmle yönetmenliğe başladı. Sanatçı, senaryo yazarı olduğu ve yönettiği filmlerle Azerbaycan sinema tarihinde yeni sayfalar açtı. Onun sinemaya kazandırdığı “Mucizeler Adası” (1963), “Sen Niye Susuyorsun? (1966)”, Bizim Cebiş Hoca” (1969), O Kızı Bulun” (1970), “Nesimi” (1973), “Ömrün Sayfaları” (1974), “Mutluluk Kaygıları” (1976) filmleri bugün de ilgiyle seyrediliyor.

1963-1980 yıllarında Azerbaycan Sinemacılar Birliği’nin sekreterliğini ve başkanlığını yapan Hasan Seyidbeyli 25 Eylül 1980 tarihinde vefat etti.

Sanatçının meslek hayatı hakkında “Sinema Yönetmeni Hasan Seyidbeyli” (2002, Yön: Cemil Guliyev) ve “Sinemayı Seven Adam: Hasan Seyidbeyli” (2015, Yön: Elvin Velimetov) isimli belgesel filmler çekildi.

Azerbaycan SSC Halk Sanatçısı olan Hasan Seyidbeyli’nin yüz yıllık jübilesi hakkında alınan karara uygun olarak, “Azerbaycanfilm” Sinema Stüdyosu’nda ünlü yönetmenin çalıştığı oda onarıldı. Odada, sanatçıya ait kişisel eşyalar, yönettiği filmlerin afiş ve fotoğrafları yer alıyor.

Aynı zamanda yakın zamanda sanatçının yüz yıllık jübilesine ithaf edilmiş bir belgesel film hazırlandı. “Bizim Hasan Hoca” adlı filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Yaver Rzayev, yapımcısı Fariz Ahmedov’dur. Filmin ulusal televizyon kanallarında gösterilmesi planlanıyor.

Öte yandan Hasan Seyidbeyli’nin yüz yıllık jübilesi için Azerbaycan Milli Kütüphanesi tarafından çevrim içi bir sergi hazırlandı. Sergi buradaki adresten ziyaret edilebilir.

Yönetmen Hasan Seyidbeyli, “Nesimi” filminin çekiminde.

Kaynak: Görkəmli rejissor və kinodramaturq Həsən Seyidbəylinin xatirəsi anılıb

(24/12/2020)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar