YARIŞMA SONUÇLARI

Türkiye’nin önde gelen dört düşünce ve kültür kuruluşu ile PanamaYayınevi bir araya gelerek dört dalda yarışma düzenledik. Amacımız, kendilerini gösterecek yer bulamayan kabiliyetleri ortaya çıkarmaktı. Yazan, yazmak isteyen, fakat nerede değerlendireceğini bilemeyen çok sayıda değer her zaman vardır. Bunların önemli bir kısmı, ortaya çıkamadığı ve değerlendirilemediği için başka alanlara kayarak, kalemi bırakır. Bunlar içinde çok […]


Paylaşın:

Türkiye’nin önde gelen dört düşünce ve kültür kuruluşu ile PanamaYayınevi bir araya gelerek dört dalda yarışma düzenledik. Amacımız, kendilerini gösterecek yer bulamayan kabiliyetleri ortaya çıkarmaktı. Yazan, yazmak isteyen, fakat nerede değerlendireceğini bilemeyen çok sayıda değer her zaman vardır. Bunların önemli bir kısmı, ortaya çıkamadığı ve değerlendirilemediği için başka alanlara kayarak, kalemi bırakır. Bunlar içinde çok verimli çalışmalar yapacak olanlar da bulunur.

Gerçi, yazmak isteyen her şartta yazar. Bu genel bir kuraldır ve doğrudur. Ancak, biz biliyoruz ki çok yönlü yetenekler, daha kolay girebileceği alanlara kayar ve orada da başarılı olur. Bunlara bir kapı açmak çok şeyi değiştirebilir. Çünkü bu ülkenin en çok düşünen ve yazana ihtiyacı bulunduğu malumdur. Okuyucu bakımından durumumuz daha parlak değildir. Yarattığımız ortak yüksek kültüre dâhil olmak, onu yeniden işlemek ve bunu en yüksek estetikle yapabilmek hedefimizdir.

Yazmaya heves edenlerden başlayarak, yazmayı hayatının vazgeçilmezi bileceklere kadar uzanacak bir yelpazeyi dikkate aldık. Her bölümde yer alan adaylara hitab eden bir yarışmanın faydasına inandık.

Bu düşünce, yarışma alanlarımızı da çeşitlendirmeyi gerektirdi. Dört dalda yarışma ilan ettik ve zamanı yeterince uzun tuttuk.

Roman, hikâye, belgesel dramatik senaryo ve resim dallarında gelen eserler seçici kurullarımız tarafından değerlendirildi. Sonuçlar, ne kadar doğru bir düşünceyle yola çıktığımızı gösterdi. Kazananlar arasından kalıcı isimlerin çıkması en büyük dileğimizdir. Katılan yazarlarımıza, sanatçılarımıza bize bu zevkli sonucu tattırdıkları ve ümidlerimizi kuvvetlendirdikleri için teşekkür ediyoruz.

Yarışma sonuçlarını kamuoyumuza saygıyla sunuyoruz

 

Millî Düşünce Merkezi Derneği                                       İlim ve Edebiyat Eserleri meslek Birliği

(İlesam)

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı                                        Türk Edebiyatı Vakfı      Panama Yayınevi

 

YARIŞMA SONUÇLARI

Roman Yarışması

Birinciliğe layık eser bulunamadı

İkinci Olan Eser: Toros (Rumuz: Karlıdağ)

Üçüncü Olan Eser: Kıbrıs’ta Yaralı Bir Bozkurt (Rumuz: Göktuğ)

 

SENARYO YARIŞMASI

Birinciliğe layık eser bulunamadı

İkinci Olan Eser: Vatan, Aşk ve Umut (Rumuz: Lita)

Üçüncü Olan Eser: Sürgün (Rumuz: Zincirsiz)

 

ERGENEKON TEMALI RESİM YARIŞMASI

Seçici Kurul’ca; az sayıda eser katıldığından yarışmanın ertelenmesinin yararlı olacağı kanaatine varılmıştır. Bu husus düzenleyici kuruluşlar tarafından ayrıca değerlendirilecektir.

 

HİKÂYE YARIŞMASI

Birinci Olan Eser: Geride Kalanlar (Rumuz: Mehmet Aga)

İkinci Olan Eser: Rüzgâr Gelse (Rumuz: Yağmur)

Üçüncü Olan Eser: Göç, (Rumuz: Tuğra Tekin)

 

Mansiyonlar:

Döngü (Rumuz: Nefte)

Aslında Şahit Çoktu (Rumuz: Yara)

Yazar

Metehan Çağrı

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar