Yemen’de iktidar partisi Körfez ülkelerinin önerisini kabul etti – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Yemen’de iktidar partisi Körfez ülkelerinin önerisini kabul etti

25.04.2011   Yemen’de iktidar partisi Körfez ülkelerinin krizi sona erdirmek için hazırladığı siyasi geçiş planını kabul ettiğini bildirdi. Parti sözcüsü Tarık Şami, ”İktidar partisi, KİK (Körfez İşbirliği Konseyi) dışişleri bakanlarına planı tamamen kabul ettiğini iletti” dedi. Körfez ülkelerinin önceki gün sunduğu yeni plan, devlet başkanlığı seçimiyle sonuçlanacak 3 aylık bir geçiş süresi öngörüyor. Protestolara hemen son […]

15 Mayıs 2011
Milli Düşünce Merkezi

25.04.2011 
 
Yemen’de iktidar partisi Körfez ülkelerinin krizi sona erdirmek için hazırladığı siyasi geçiş planını kabul ettiğini bildirdi.

Parti sözcüsü Tarık Şami, ”İktidar partisi, KİK (Körfez İşbirliği Konseyi) dışişleri bakanlarına planı tamamen kabul ettiğini iletti” dedi.

Körfez ülkelerinin önceki gün sunduğu yeni plan, devlet başkanlığı seçimiyle sonuçlanacak 3 aylık bir geçiş süresi öngörüyor.

Protestolara hemen son verilmesini amaçlayan plan, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in planın imzalanmasından sonraki bir ay içinde istifa etmesi ve yetkilerini başkan yardımcısına bırakmasını öngörüyor.

Bunun karşılığında Salih kovuşturmaya uğramayacak.

Plana göre, muhalefetin öncülük ettiği bir birlik hükümeti Salih’in istifa etmesini takiben iki ay içinde devlet başkanlığı seçimini düzenleyecek.

Yedi muhalefet partisinden oluşan koalisyon planı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Fakat Salih karşıtı bazı aktivistler ve gençlik hareketleri planı reddediyorlar. Bu gruplar Cumhurbaşkanı Salih’in bir birlik hükümeti kurulmadan önce görevden ayrılması gerektiğini savunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Yemen’de hızlı ve barışçıl biçimde iktidarın devredilmesi çağrısında bulundu.

BBC Türk
 
 

 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları