‘Yeni bir PKK-Hizbullah çatışması doğdu’ iddiası

11.05.2011   Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde eylem yapan göstericilerle Hizbullah örgütüne yakınlığı ile bilinen Mustazaf-Der üyeleri arasında çıkan çatışmada dernek başkan yardımcısı Ubeydullah Durna’nın hayatını kaybetmesi, yeni bir PKK-Hizbullah çatışmasını gündeme getirdi. BDP’den açıklama bekleyen Mustazaf-Der’liler, “Bize bulaşmasınlar” dediler. Yüksekova’da önceki gün bir grubun Mustazaf-Der üyeleri ile çatışmasında vurularak öldürülen Ubeydullah Durna’nın taziyesine katılan Mustazaf-Der Genel Başkanı Hüseyin […]


11.05.2011 
 
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde eylem yapan göstericilerle Hizbullah örgütüne yakınlığı ile bilinen Mustazaf-Der üyeleri arasında çıkan çatışmada dernek başkan yardımcısı Ubeydullah Durna’nın hayatını kaybetmesi, yeni bir PKK-Hizbullah çatışmasını gündeme getirdi.
 
BDP’den açıklama bekleyen Mustazaf-Der’liler, “Bize bulaşmasınlar” dediler. Yüksekova’da önceki gün bir grubun Mustazaf-Der üyeleri ile çatışmasında vurularak öldürülen Ubeydullah Durna’nın taziyesine katılan Mustazaf-Der Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, 2 hafta önce de derneklerinin kundaklandığını ve başkanlarının zehirlendiğini iddia etti.

15 kez saldırıya uğradık

Çalışmalarından rahatsız olanların bu şekilde kendilerini susturmak istediğini belirten Yılmaz, “YSK veto ediyor, AKP’ye kızıyor derneğe saldırı yapılıyor. Bizim YSK ile ne alakamız var. 15 kez saldırıya uğradık. İtidal çağrılarımız suistimal ediliyor. Geçmişi yaşamak istemiyoruz” dedi. “Bu bir provokasyondur” diyen Yılmaz, BDP’den kınama beklediklerini belirtti. Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da olayı araştırıp açıklama yapacaklarını söyleyerek, “Kınıyoruz. Böyle bir olayın içine girmemiz mümkün değil” dedi. 1991’de Nusaybin’de PKK’nın Hizbullah’ın ileri gelenlerinden Sabri Karaaslan’ı, Hizbullah’ın ise PKK yanlısı Mikail Bayro’yu öldürmesinin ardından iki örgüt arasında çatışma başladı, birçok kişi hayatını kaybetti.

Yüksekova yine karıştı

HAKKÂRİ’nin Yüksekova İlçesi’nde açılan ateş sonucu öldürülen Ubeydullah Durna, dün Aksu Köyü’nde toprağa verildi. Durna’nın cenaze törenine katılan 200 araçlık konvoy, taziyenin ardından ilçeye geldi. Araçlardan inen 300 kişilik grup, Cengiz Topel Caddesi’nde tekbir getirerek yürümeye başladı. Mustazaf-Derliler yürürken, çevredekiler tepki gösterdi ve taşlı sopalı kavga çıktı. Polis kavgaya, gözyaşartıcı bomba ve havaya ateş açarak müdahale etti. Savaş alanına dönen ilçede Mustazaf-Der’in bulunduğu bina yakıldı. Yangında dernek ve altındaki 4 dükkan ciddi hasar gördü. Ateşe verilen bir otomobil de hurdaya döndü.

Faruk BALIKÇI / DİYARBAKIR
7 Mayıs 2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar