Турк дунёсининг ўртоқ яраси: Ҳўжали- Türk dünyasının ortak yarası: Hocalı

Millî Düşünce Merkezi Türk Dünyası ekibinin, ortak Hocalı anmasının Özbek Türkçesi ve Türkiye Türkçesindeki açıklaması.


26 Şubat 1992’de Azerbaycan Hocalı’da 63’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i yaşlı toplam 613 kişi, Rus destekli Ermeniler tarafından soykırıma benzer şekilde katledildi. Hocalı’yı bu kadar vahşet boyutuna taşıyan önemli bir detay da Bosna Savaşı’nda yaşanan soykırım ile benzerlik göstermesi. Bosna Savaşı’nda 80 yeni işkence çeşidi vardı. Hocalı’da ise bu yeni işkencelere ek olarak, insanlara öldükten sonra bile dizlerinin çıkarılması, gözlerinin oyulması gibi işkenceler yapılmıştır.

Ermeni vahşeti ile hayatını kaybeden Hocalı katliamının kurbanlarını, katliamının 29. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

***

Özbek Türkçesinde:

1992 йил, 26 февраль куни Руслар тарафидан Арманларнинг дастаклантирилиши натижасида, Озарбайжоннинг Ҳўжали шаҳрида 63 та вояга етмаган болалар, 106 та аёл, 70 та катта ёшдагилар, жами 613 та инсон генеоцидга ўҳшаш бир шаклда қаторисига қириб ташланди. Бу воқеанинг ваҳшийлик даражасигача қадар етишишига сабаб бўлган белгилардан бири, Босния жанггидаги генеоцидга ўҳшашлигидир. Босния жанггида инсонларни қийнашнинг 80 та фарқли турлари бор эди. Ҳўжалида эса, бу қийноқларга қўшимча равишда, инсонларни азоблаб ўлдирилгандан сўнг, тизза ва кўзларининг ўйиб олиниши давом эттирилган.

Арманларнинг ваҳшийлиги туфайли Ҳўжалида генеоцид қурбонларининг 29 йиллигини ҳурмат билан эслаймиз ва руҳлари шод бўлишини тилаб коламиз

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.