2020 yılında Özbekistan’ı 1,5 milyon turist ziyaret etti - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu   • İran-Suudi Arabistan Yakınlaşması ve “Yeni” Ortadoğu

2020 yılında Özbekistan’ı 1,5 milyon turist ziyaret etti

Uluslararası Türk Akademisi’nin (ITA – International Turkic Academy) 12 Ocak 2021 tarihli Turkic Weekly Elektronik Haber Bülteninde verilen bilgiye göre, geçen sene Özbekistan Cumhuriyeti’ni bir buçuk milyon turist ziyaret etti.

13 Ocak 2021
Kâmil Engin
Registan
Registan Meydanı, Semerkand

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Turizm Komitesi Başkanı Aziz Abduhakimov, 2020 yılında turizm sektöründe elde edilen sonuçlar ve 2021’e ait hedefler konusunda bilgi verdi.

Abduhakimov, geçen yıl bir buçuk milyon yabancı turistin ülkeyi ziyaret ettiğini ve toplam 261 milyon ABD Doları tutarında hizmet verildiğini belirtti.

2021 yılında 1,7 milyon yabancı turistin gelmesi, yerli turist sayısının ise 7,5 milyona çıkarılması bekleniyor.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı, “Koronavirüs salgını yüzünden yaşanan küresel kriz nedeniyle en çok zarara uğrayan sektörlerden biri turizm oldu. Geçen sene ülkemizi toplam 1 milyon 504 bin yabancı turist ziyaret etti. 261 milyon dolar tutarında turizm hizmetleri verildi” dedi.

Abduhakimov, bu yılda yurt dışından 1,7 milyon turistin gelmesi için gerekli planların hazırlandığını vurgulayarak 370 milyon dolar tutarında turizm hizmetinin verilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Kaynak: http://twesco.org/wp-content/uploads/2021/01/TW-208-tur.pdf (13/01/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları