2021 yılı “Millî Düşünce Merkezi Armağanları” sahiplerini buldu

Millî Düşünce Merkezi'nin 5. Olağan Genel Kurul toplantısı 25.12.2021 tarihinde Ankara'da Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü'nde toplandı. Toplantıda ayrıca, Millî Düşünce Hizmet Armağanları sahiplerine takdim edildi.


Toplantı,  ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve  aziz şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Genel Başkanımız Sadi Somuncuoğlu yaptı.

Armağan takdim edilen isimler

“Millî Düşünce Atatürk, Türk Milliyetçiliği Şeref Armağanı.”, “Millî Düşünce Ziya Gökalp, Bilim Armağan”, “Millî Düşünce İsmail Gaspıralı, Türk Dünyasına Hizmet Armağanı”, “Millî Düşünce Namık Kemal, Özgür ve Demokrat Basın Armağanı”, “Millî Düşünce Yahya Kemal, Fikir/Sanat/Edebiyat Armağanı” olmak üzere 5 farklı konuda Türkiye ve Türk Dünyasına hizmet etmiş kıymetli isimlere armağanları verildi.

Armağandan ilki “Millî Düşünce Atatürk, Türk Milliyetçiliği Şeref Armağanı.” Atatürk’ün mirası daha da ileriye taşımak için çalışmış Prof. Dr. Nevzad Atlığ ve Merhum Hasan Oraltay’a takdim edildi. Nevzat Atlığ’ın armağanını onun adına Millî Düşünce Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Yazar ve Şair Yağmur Tunalı Genel Başkanımız Sadi Somuncuoğlu’ndan aldı.

Nevzat Atlığ’ın teşekkür konuşması şu şekildeydi:

Hasan Oraltay’ın armağanını ise onun adına dostları Ercilasun ailesinden Prof. Dr. Konuralp Ercilasun aldı.

Millî Düşünce Merkezi, Gökalp gibi düşünen, Gökalp gibi çalışan milliyetperver bilim adamlarına Millî Düşünce Ziya Gökalp Bilim armağanlarını takdim etmekten gurur duymaktadır.

“Millî Düşünce Ziya Gökalp Bilim Armağanı”na  Prof. Dr. Dursun Yıldırım, Prof. Dr. Nesib Nesibli ve geçen yıl aramızdan ayrılan Prof. Dr. Hasan Onat layık görülmüştür.

Geçirdiği rahatsızlık yüzünden hastanede yatan, Eski Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü  Başkanı Prof. Dr. Dursun Yıldırım’ın armağanını, Enstitü başkanlığını devrettiği dostu Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun aldı. Armağanı Emekli Anayasa Mahkemesi Üyesi Vali Mustafa Yıldırım verdi.

Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu’nun  takdim ettiği armağanı Nesib Nesibli adına Selçuk Alkın aldı.

Prof. Dr. Nesib Nesibli’nin teşekkür konuşması ise şöyleydi:

Geçtiğimiz yıl koronavirüs sebebiyle kaybettiğimiz Prof. Dr. Hasan Onat’ın adına, asistanı ve dostu Prof. Dr. Sönmez Kutlu aldı. Armağanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun takdim etti.

“Millî Düşünce İsmail Gaspıralı Türk Dünyasına Hizmet Armağanı”  ömürleri boyunca Türk Dünyası’na hizmet eden Emekli Büyükelçilerimiz Bilal N. Şimşir ve Halil Akıncı’ya verildi. Bilal Şimşir’e armağanını Namık Kemal Zeybek verirken, Prof. Dr. İskender Öksüz’ün takdim ettiği Halil  Akıncı’nın armağanını onun adına Millî Düşünce Merkezi editörlerinden Mehmet Onur Karadayı aldı.

Sayın Büyükelçimiz Halil Akıncı’nın teşekkür konuşması şöyleydi:

Millî Düşünce Merkezi “Kimsenin lütfuna olma talip / Bedeli cevher-i hürriyettir” şiarıyla “Millî Düşünce Namık Kemal, Özgür ve Demokrat Basın Armağanı”nı Gazeteci/Yazar Saygı Öztürk ve Gazeteci/Yazar Yavuz Selim Demirağ’a verdi. Prof. Dr. Sacit Turanlı’nın takdim ettiği armağanı Saygı Öztürk adına MDM Genel Başkan Yardımcısı Veli Kılıç aldı. Yavuz Selim Demirağ’ın armağanını ise Büyükelçi Bilal Şimşir takdim etti.

Yavuz Selim Demirağ ödülü alırken yaptığı konuşma ile salondan büyük bir takdir alırken bu ödüle layık olduğunu bir kez daha gösterdi. Tarihimize de ışık tutan konuşması şöyleydi:

Sanatın getirdiği zarafetin, milletlerin kültürünün yükselmesindeki kıymetin bilinciyle “Millî Düşünce Yahya Kemal, Fikir/Sanat/Edebiyat Armağanı”nı Metin Akpınar ve Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’ya verdi. Genel Başkan Yardımcısı Hakan Paksoy’un takdim ettiği armağanı Metin Akpınar adına İstanbul’dan gelen Emin Aktürk aldı. 23 Aralık günü kaybettiğimiz Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın armağanı onun adına, Genel Başkan Yardımcımız Müfit Öner tarafından Eski TRT Müzik Dairesi Özgen Gürbüz’e verildi.

MDM İstanbul Şube Başkanı Mehmet Akif Demir ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Erol’un da katıldığı tören ve genel kurula, camiamızın değerli isimlerinden Sayın Mustafa Öztürk, “5. Olağan Genel Kurul toplantınızın milletimiz için hayırlı çalışmalara vesile olmasını diler, saygılar sunarım.” mesajı ile desteklerini sundu.

Armağan törenine katılan tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Millî Düşünce Merkezi 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Armağan takdimlerinden sonra Millî Düşünce Merkezi 5. Olağan Genel Kurul toplantısına geçildi.

Divan başkanlığına oy birliği ile Prof. Dr. Sacit Turanlı, Divan katipliklerine de İbrahim Mert ve Esad Mahmut Kıraç seçildiler.

Gündemdeki konular görüşülerek oylandı. Tüzük değişikliğinin de yapıldığı Genel Kurulda, Kurucu Genel Başkan olan ve 13 yıldır genel başkanlık yapan  Sadi Somuncuoğlu, yeniden göreve talip olmayınca, Tüzük gereğince Millî Düşünce Merkezi Şeref Genel Başkanı oldu.

Genel Kurul sonunda:

YÖNETİM KURULU

Asıl

 1. Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun
 2. Prof. Dr. İskender Öksüz
 3. Mustafa Yıldırım
 4. Dr. Veli Kılıç
 5. Halil Akıncı
 6. Mehmet Gündüz
 7. Yağmur Tunalı
 8. Veli Taş
 9. Rıfat Uğrar
 10. Dr. Süleyman Karahan
 11. Hakan Paksoy
 12. Hanifi Yeşiloğlu
 13. Gülcan Havva Eraslan
 14. Dr. Burçin Öner
 15. Alperen Okur

Yedek

 1. Mehmet Onur Karadayı
 2. Selim Babaoğlu
 3. Mahmut Esad Kıraç
 4. Ahmet Hamdi Ünal
 5. Abdullah Halilbeyoğlu
 6. Mehmet Ay
 7. İbrahim Mert
 8. Şadiye Okur
 9. Hüseyin Gürcan
 10. Ali İhsan Bacalan
 11. Osman Bağ

DENETİM KURULU

Asıl

 1. Talat Şalk
 2. Adnan Adıvar Ünal
 3. Cahit Babacan

Yedek

 1. İhsan Memiş
 2. Hüseyin Akbulut
 3. Ahmet Erdem

oluşan yeni heyet üç yıl için genel kurul tarafından görevlendirildi.

Genel Kurulumuzu izlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar