AB üyeleri NATO-AB ilişkilerinin önünü açmak için girişim başlattı

14.05.2011   AB üyesi ülkeler Kıbrıslı Rumlar yüzünden tıkanan NATO-AB ilişkilerinin önünü açmak için harekete geçti. AB üyesi 15 ülke AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton ve NATO Genel Sekreteri Rasmussen’e bir mektup göndererek NATO –AB ilişkilerinin önünün açılması için bir dizi öneride bulundu. Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Litvanya, Belçika, Letonya, Hollanda, Polonya, […]


14.05.2011 
 
AB üyesi ülkeler Kıbrıslı Rumlar yüzünden tıkanan NATO-AB ilişkilerinin önünü açmak için harekete geçti. AB üyesi 15 ülke AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton ve NATO Genel Sekreteri Rasmussen’e bir mektup göndererek NATO –AB ilişkilerinin önünün açılması için bir dizi öneride bulundu.

Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Litvanya, Belçika, Letonya, Hollanda, Polonya, İspanya, İsveç, ve İngiltere’nin destek verdiği mektupta Türkiye ile AB arasında bir güvenlik anlaşması imzalanması isteniyor.Mektupta ayrıca Türkiye’nin Avrupa Savunma Ajansına gözlemci statüsü ile katılması çağrısında bulunuluyor.Ajansta Türkiye’nin statüsünün Norveç gibi yükseltilmesi görüşü ortaya konuyor.

Söz konusu mektuba diğer AB üyelerinin de destek vermesi bekleniyor. Mektupla ilgili Rumlar ve Yunanistan sessizliğini koruyor. Konuyla ilgili ABHaber’e bilgi veren AB Konseyi kaynakları söz konusu mektubun sorunların aşılması konusunda ne kadar etkili olacağının belli olmadığına dikkati çekerlerken burada mektupla Kıbrıslı Rumlara siyasi mesaj verildiğinin altını çizdiler.

AB Konseyi kaynakları Libya’ya AB’nin yapacağı insani yardım operasyonu ile ilgili geçtiğimiz haftalarda AB’nin Libya’da NATO ile işbirliğini öneren bir karar aldığını burada alınan kararda Rumların itirazlarının dikkate alınmadığını hatırlattılar.

Aynı kaynaklar Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler çerçevesinde NATO-AB ilişkilerinin çok önemli olduğunun altını çizerlerken Rumların ve Yunanistan’ı bu sorun ile ilgili AB’de çok da fazla dinleyecek ülke olmadığına işaret ettiler.

ABHaber, 12-05-2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar