AB üyeleri NATO-AB ilişkilerinin önünü açmak için girişim başlattı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz Konusu-5: Açık Oturum   • Çağrı: Bize katılın

AB üyeleri NATO-AB ilişkilerinin önünü açmak için girişim başlattı

14.05.2011   AB üyesi ülkeler Kıbrıslı Rumlar yüzünden tıkanan NATO-AB ilişkilerinin önünü açmak için harekete geçti. AB üyesi 15 ülke AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton ve NATO Genel Sekreteri Rasmussen’e bir mektup göndererek NATO –AB ilişkilerinin önünün açılması için bir dizi öneride bulundu. Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Litvanya, Belçika, Letonya, Hollanda, Polonya, […]

16 Mayıs 2011
Milli Düşünce Merkezi

14.05.2011 
 
AB üyesi ülkeler Kıbrıslı Rumlar yüzünden tıkanan NATO-AB ilişkilerinin önünü açmak için harekete geçti. AB üyesi 15 ülke AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton ve NATO Genel Sekreteri Rasmussen’e bir mektup göndererek NATO –AB ilişkilerinin önünün açılması için bir dizi öneride bulundu.

Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Litvanya, Belçika, Letonya, Hollanda, Polonya, İspanya, İsveç, ve İngiltere’nin destek verdiği mektupta Türkiye ile AB arasında bir güvenlik anlaşması imzalanması isteniyor.Mektupta ayrıca Türkiye’nin Avrupa Savunma Ajansına gözlemci statüsü ile katılması çağrısında bulunuluyor.Ajansta Türkiye’nin statüsünün Norveç gibi yükseltilmesi görüşü ortaya konuyor.

Söz konusu mektuba diğer AB üyelerinin de destek vermesi bekleniyor. Mektupla ilgili Rumlar ve Yunanistan sessizliğini koruyor. Konuyla ilgili ABHaber’e bilgi veren AB Konseyi kaynakları söz konusu mektubun sorunların aşılması konusunda ne kadar etkili olacağının belli olmadığına dikkati çekerlerken burada mektupla Kıbrıslı Rumlara siyasi mesaj verildiğinin altını çizdiler.

AB Konseyi kaynakları Libya’ya AB’nin yapacağı insani yardım operasyonu ile ilgili geçtiğimiz haftalarda AB’nin Libya’da NATO ile işbirliğini öneren bir karar aldığını burada alınan kararda Rumların itirazlarının dikkate alınmadığını hatırlattılar.

Aynı kaynaklar Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler çerçevesinde NATO-AB ilişkilerinin çok önemli olduğunun altını çizerlerken Rumların ve Yunanistan’ı bu sorun ile ilgili AB’de çok da fazla dinleyecek ülke olmadığına işaret ettiler.

ABHaber, 12-05-2011
 
 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları