Stepan Kuroğlu kendi adını taşıyan lisede anıldı.

Gagauz yazar Stepan Kuroğlu(09.01.1940 – 23.06.2011) doğum günü olan 9 Ocakta Gagauz Yerindeki kendi adını taşıyan lisede anıldı.


Stepan Kuroğlu

Yazar Stepan Kuroğlu

Gagauz yazar ve bilim insanı Stepan Stepanoviç Kuroğlu doğum gününün 80. yılında kendi adını taşıyan lisede anıldı. Anma etkinliği 9 Ocak tarihinde yapıldı. Tören öğrencilerin, Stepan Kuroğlu’nun şiirlerini okumasıyla başladı. Daha sonra ise öğrenciler Gagauz halk türküleri eşliğinde dans ettiler.

Törene M. Maruneviç Bilim Araştırma Merkezi görevlisi Svetlana Romanova da katıldı. Romanova, Stepan Kuroğlu’nun hem dostu hem de Komrat Üniversitesinde birlikte çalıştığı arkadaşıydı.

Öğrenciler Gagauz dili’ne yaptığı katkılar üzerine öğrenciler konuşmalar yaptılar.

Stepan Kuroğlu Lisesi Gagauz dili ve literatür öğrencisi Vera Afanasyevna Arakelan Stepan Kuroğlu için Gagauzya’nın şanlı vatandaşı, etnograf, tarihçi, Gagauzolog, politikacı, Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti parlamenteri, pedagog yazar ve şairdir. O bize tarih ve dil bilimlerinde çok zengin kaynak ve materyal bıraktı. Onun adını taşıyan lisede okumak onurdur, dedi.

Gagauz Lehçesinde

Yorutda üürencilär okudular yazıcının şiirlerini, siirettilär «Дорога длинною в жизнь» prezentaţiyayı, kolverimneri, neredä pay aldıydı anılmış yazıcı, çaldılar türkü gagauz dilindä hem gösterdilär adetçä oyunnarı.

Buluşmakta pay aldı M. Maruneviç adına bilim-aaraştırma Merkezin zaametçisi Svetlana ROMANOVA, angısı çok yıl barabar işledi S.S.KUROGLUylan Komrat Devlet Universitetında hem dostluk etti Canabisinnän.

Hep o anmak günü gimnaziyada geçti klastan dışarı meropriyatiyalar, başlankı klaslarda üüredicilär gösterdilär prezentaţıyaları, hepsi  uroklar gagauz dilindä hem literaturada ilgiliydi yazıcının yaratma yolunnan.

S.S. KUROGLU “Gagauziyanın şannı vatandaşı”, etnograf, istoriya bilimcisi, gagauzoved, politik, Moldova SSRın Parlamentın deputatı, pedagog, yazıcı, poet. O braktı bizä büük, zengin, faydalı material ıstoriyada, literaturada hem bilim uurunda.

Bu üzerä biz hodullanêêrız, ani bizim gimnaziyamız taşıyer Stepan Stepanoviç KUROGLUnun adını.

Vera Afanasyevna ARAKELÄN, Stepan KUROGLU gimnaziyasının gagauz dili hem literaturası uurunda üüredicisi

Kaynak:http://anasozu.com/stepan-kuroglunun-gimnaziyasinda-yazicinin-duuma-gunununun-80-ci-yildonumu/

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar