ABD, Güney Kıbrıs’ta Rum askerleri eğitecek – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

ABD, Güney Kıbrıs’ta Rum askerleri eğitecek

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini ‘Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim’ (IMET) programına dahil etti. ABD Dışişleri yaptığı açıklamada, ”Artan ikili güvenlik ilişkileri kapsamında Rum yönetimi için uluslararası askeri eğitim ve öğretim fonu sağlanması planlanıyor.” ifadelerini kullandı.

9 Temmuz 2020
Hilal Ülkü Şahin
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
ABD, Güney Kıbrıs’ta Rum askerleri eğitecek

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, ”Türkiye ve KKTC olarak Doğu Akdeniz’deki haklarımızı koruma kararlılığımızı somut adımlarla ortaya koydukça birileri kendi menfaatlerine dokunulduğu için çeşitli karşı oyunlar içine giriyor.” dedi.

Ayrıca, ABD’nin böylesine kritik bir dönemde attığı bu adımın caydırıcı bir niteliği olmadığını, yalnızca Rum tarafının uzlaşmaz tavrını arttırdığını belirtti. Tatar, ABD’nin Kıbrıs’ta iki egemen halk ve iki devlet olduğu gerçeğini çok iyi bildiğini ve Kıbrıs’taki iki tarafa eşit muamele yapmayanların Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’la ilgili ilkelerine ters düşeceğini aktardı.

Kaynak: (https://www.timeturk.com/kktc-den-abd-ye-rum-yonetimi-tepkisi/haber-1555307 , 09/07/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları