ABD’ye açık çek!

Çuvalla başlayan ilişkilerde gelinen son noktaMilli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ATC Konferansı için gittiği ABD’de mevkidaşı Panetta’ya olağanüstü cazip bir öneri sundu: Savunma alanında Afrika, Ortadoğu ve diğer pazarlara ulaşmanızda lojistik merkeziniz olalım.“Benzeri olmayan bir ilişki” ABD-Türkİye ilişkilerini böyle tanımlayan Milli Savunma Bakanı Yılmaz,  “Birbirimizi yeniden keşfettik. Artık her çalışmada 2 ülke birbirini bilgilendirecek. Irak’ta boşluk […]


Paylaşın:

Çuvalla başlayan ilişkilerde gelinen son nokta
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ATC Konferansı için gittiği ABD’de mevkidaşı Panetta’ya olağanüstü cazip bir öneri sundu: Savunma alanında Afrika, Ortadoğu ve diğer pazarlara ulaşmanızda lojistik merkeziniz olalım.
“Benzeri olmayan bir ilişki”
ABD-Türkİye ilişkilerini böyle tanımlayan Milli Savunma Bakanı Yılmaz,  “Birbirimizi yeniden keşfettik. Artık her çalışmada 2 ülke birbirini bilgilendirecek. Irak’ta boşluk olmaması için ABD her adımda Türkiye ile danışacak” dedi.
ABD desteğinden memnunuz
Türkİye’nin bölgede istikrara yönelik çabalarına ABD desteğinin memnun edici olduğunu belirten Yılmaz, “İstediğimiz helikopterler vardı, onlar temin edilecek. İlişkiler dünden iyi, yarın bugünden daha iyi olacak” diye konuştu.
27 milyar dolarlık iş hacmi…
YIlmaz, mevkidaşı Panetta’ya da açık çek sundu: ABD’nin savunma alanında Afrika, Ortadoğu ve diğer pazarlara ulaşmasında lojistik merkezi olabiliriz. Pazardaki teçhizatın modernizasyonu firmalarımıza fırsat sunuyor.

“Ortak gelecek daha iyi olacak”
Çuvalı yok sayan ABD Genelkurmay Başkanı Org. Martin Dempsey de ATC Konferansı’nda mavi boncuk saçtı: Türk halkıyla arkadaş olmaktan onurluyuz. Eğer birlikte çalışırsak, müşterek geleceğimiz daha iyi olacaktır.

Türkiye Amerika’nın lojistik merkezi olabilir
ATC toplantıları için Washington’da bulunan Bakan Yılmaz ABD ile Türkiye’nin adeta birbirini yeniden keşfettiğini belirterek “Benzeri olmayan bir ilişkimiz var” dedi.
Irak’ın Süleymaniye kentinde ABD’li askerlerin Mehmetçiğin başına çuval geçirmesiyle başlayan Türkiye-Amerika ilişkilerinde gelinen son nokta… Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, “Refahınızın devamı işbirliğimize bağlı” açıklamasının ardından ABD’ye, vazgeçilmeyecek bir işbirliği teklifi yaptı. Yılmaz, Türkiye’nin Afrika ve Uzakdoğu’ya uzanmasında ABD’ye lojistik merkez olabileceğihi söyledi. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile Pentagon’da yaptığı görüşme hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Türkiye ile ABD’nin ilişkilerini “benzeri olmayan bir ilişki” olarak tanımladı. Yılmaz, “Türkiye Amerika’yı, Amerika Türkiye’yi adeta yeniden keşfetti diyebiliriz. Şöyle bir karara vardık ki bundan sonra yapılacak her çalışmada iki ülke de birbirini bilgilendirecek ve iki ülke de birbirine danışacak” dedi.

3 alanda işbirliği
Yılmaz, ATC Konferansında yaptığı konuşmada da, iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin “örnek düzeyde” olduğunu ifade etti. Yılmaz, Türkiye ile ABD arasında 3 işbirliği alanına dikkati çekerek, bunlardan birincisinin Türk savunma pazarı olduğunu vurguladı. Bu konuda ABD ile iyi işbirliklerinin olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye ile ABD arasında, F-35’ler de dahil olmak üzere halen devam eden savunma programlarının hacminin 27 milyar doları aştığını hatırlattı. Yılmaz, Türk savunma programına yönelik işbirliğinin umut vadettiğini belirtti. İkinci olarak savunma sanayinde ABD’nin sahip olduğu geniş pazarda işbirliğini geliştirmek gerektiğini dile getiren Yılmaz, iki ülkenin savunma şirketleri arasında stratejik ve kurumsal ittifakın yaratılmasının önemine işaret etti. Üçüncü olarak savunma sanayinde bölgesel işbirliğinin önemine işaret eden Yılmaz, Türkiye’nin sadece uluslararası krizlerde değil aynı zamanda ekonomik işbirliklerinin artırılmasında stratejik konumda yer aldığını belirterek, “Türkiye, ABD’nin (savunma alanında) Afrika, Ortadoğu ve diğer pazarlara ulaşmasında lojistik merkez olabilir. Yeni savunma sistemlerinin dizayn edilmesi ve geliştirilmesi ile bu pazarlardaki tüm teçhizatların modernize edilmesinde ortak işbirliği, firmalarımız arasında daha verimli işbirliği için gerçek potansiyel sunmaktadır” diye konuştu.
Yılmaz, Türkiye’nin, ABD ve müttefik ülkelerin savunma teçhizatlarının onarımı ve bakımı için bölgesel merkez olması, ABD firmalanın da maliyetini düşürmesi gibi karşılıklı yararlar sağlayacağını ifade ederek, bu işbirliğinin diğer alanlara yönelik de geliştirilebileceğini bildirdi.

Türklerle arkadaşlıktan onurluyuz
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, ATC toplantısında Türkiye’ye övgüler yağdırdı. “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” deyimini kullanarak, “Türk halkının arkadaşımız olduğunu söylemekten onur duyuyoruz. Türkiye gerçekten güçlü bir arkadaş, önemli bir ortak ve dünyanın giderek daha fazla itimat ettiği bir lider” dedi. Cumhuriyet’in 88. yıl dönümünü kutlayan Dempsey, Van depremi dolayısıyla da derin üzüntülerini bildirdi. Terör örgütü PKK’nın son saldırılarına değinen Dempsey, “İçiniz rahat olsun, ABD, terörle mücadelesinde Türkiye’nin yanında” diyerek, bu konuda desteği vermeye ve terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki yasadışı faaliyetlerinin önlenmesine yardım etmeye devam edeceklerini kaydetti. Dempsey, “Dünyanın Türkiye’nin sorumlu liderliğine ihtiyacı var” dedi.

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar